Czechy. W związku z sytuacją wokół Ukrainy służby ostrzegają przed cyberatakami

Świat
Czechy. W związku z sytuacją wokół Ukrainy służby ostrzegają przed cyberatakami
Flickr/Ana Rey
Zdaniem ekspertów cyberszpiegostwem zajmują się nie tylko grupy wspierane przez państwa, ale także grupy przestępcze, wykorzystujące szkodliwe oprogramowanie ransomware

Republika Czeska jest zagrożona cyberatakami w związku z sytuacją wokół Ukrainy - ostrzegł w piątek czeski Krajowy Urząd ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Informatycznego (NUKIB). Wyjaśniono, że ataki mogą mieć formę operacji szpiegostwa cybernetycznego, prowadzonych przez obce mocarstwo.

Według NUKIB celem ataków mogą być także dane strategicznych instytucji państwa lub krytycznej infrastruktury informatycznej. Urząd podkreśla, że napięcia związane z sytuacją w Europie Wschodniej nasilają się w cyberprzestrzeni i rośnie ryzyko cyberataków na Czechy.

Czechy zagrożone cyberatakami 

Zdaniem ekspertów cyberszpiegostwem zajmują się nie tylko grupy wspierane przez państwa, ale także grupy przestępcze, wykorzystujące szkodliwe oprogramowanie ransomware. Takie programy blokują dostęp do systemu informatycznego, dzięki czemu cyberprzestępcy mogą żądać okupu za jego uruchomienie.

 

ZOBACZ: Ukraina. Eksperci: możliwe prowokacje i pozostawienie rosyjskich wojsk na Białorusi

 

NUKIB zalecił administratorom systemów zwiększenie ostrożności, zmianę haseł dostępu, wykonywanie kopii zapasowych, kontrolowanie stron WWW pod kątem ewentualnie pojawiających się zmian oraz informowanie użytkowników o zagrożeniu.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie