Hiszpania. Odnotowano pierwszy przypadek zakażenia podwariantem Omikrona BA.2

Świat
Hiszpania. Odnotowano pierwszy przypadek zakażenia podwariantem Omikrona BA.2
PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY
Podwariant Omikrona odnotowano w Hiszpani

Służby medyczne Hiszpanii potwierdziły pierwszy w tym kraju przypadek zakażenia podwariantem mutacji koronawirusa Omikron BA.2. Można się nim zakazić m.in. krótko po przebyciu COVID-19.

Minister zdrowia Carolina Darias poinformowała, że do odkrycia pierwszej infekcji BA.2 doszło we wtorek.

 

ZOBACZ: Nowy podwariant Omikronu BA.2 zidentyfikowany w ponad 40 krajach. Najwięcej przypadków w Danii

 

Szefowa resortu sprecyzowała, że temat pojawienia się nowego podwariantu Omikrona omawiany był podczas wtorkowej narady służb medycznych hiszpańskich wspólnot autonomicznych. Innym zagadnieniem, które poruszono podczas tego spotkania była możliwość skrócenia obowiązkowej kwarantanny dla chorych na COVID-19 z 7 do 4 dni.

Minister zdrowia rekomenduje wydłużenie restrykcji

- Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby skracać długość izolacji społecznej, gdyż w kraju mamy wciąż wysoką liczbę zakażeń - dodała Darias, przypominając, że we wtorek dobowa liczba infekcji przekroczyła w Hiszpanii poziom 133 tys.

 

W trakcie wtorkowego posiedzenia regionalnych służb medycznych z minister zdrowia większość wspólnot autonomicznych opowiedziała się za wydłużeniem restrykcji przeciwepidemicznych do połowy lutego, w tym m.in. obowiązywania paszportu COVID-19 w placówkach gastronomicznych i rozrywkowych.

 

ZOBACZ: Pfizer rozpoczął badania nad szczepionką chroniącą przed Omikronem

 

Tymczasem obradujące we własnym gronie w nocy ze środy na czwartek władze medyczne Katalonii postanowiły znieść nakaz posiadania paszportu COVID-19 w placówkach gastronomicznych. Nowe przepisy mają zostać opublikowane w regionalnym dzienniku ustaw do końca stycznia.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie