PAHO: z powodu COVID-19 odradza się odra i błonica. W Amerykach dzieci nie przechodzą szczepień

Świat
PAHO: z powodu COVID-19 odradza się odra i błonica. W Amerykach dzieci nie przechodzą szczepień
Pixabay/mufidpwt
Dyrektorka PAHO wezwała rządy, do przywrócenia stacjonarnej edukacji dla możliwie największej liczby uczniów

Rozwój pandemii COVID-19 na obu kontynentach amerykańskich zagraża prawidłowemu rozwojowi i zdrowiu dzieci - ostrzega dyrektorka Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (PAHO) Carissa F. Etienne. Dzieci nie chodzą do szkoły i na rutynowe szczepienia. W regionie pojawiają się ogniska odry i błonicy.

- W niektórych krajach pojawiają się ogniska chorób, które od dawna mieliśmy pod kontrolą - powiedziała w środę Etienne, kierująca PAHO, które jest również regionalnym oddziałem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Amerykę Północną i Południową.

 

ZOBACZ: W 2021 r. wykryto w Polsce 12 427 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze

 

Dodała, że w Brazylii pojawiły się ogniska odry, a na Haiti i Dominikanie - błonicy. Wywołana pandemią COVID-19 przerwa w szczepieniach dzieci może zaprzepaścić dwie dekady postępu w tej dziedzinie - podkreśliła dyrektorka PAHO.

Apel w sprawie rutynowych szczepień

Zaapelowała do rządów, by rutynowe szczepienia były traktowane jako niezbędne również teraz. - One były kluczowe przed pandemią i pozostają istotnym elementem działań związanych z COVID-19, by nasze dzieci nie były jeszcze bardziej zagrożone - zaznaczyła.

 

- Równocześnie wiele dzieci opuszcza regularne wizyty lekarskie i nie chodzi do szkoły, to zagraża ich rozwojowi społecznemu, psychicznemu i fizycznemu - przekazała Etienne. Uzupełniła, że dla niektórych dzieci w regionie obecność w szkole oznacza nie tylko szansę na naukę i kontakt z rówieśnikami, ale również na uzyskanie pomocy medycznej czy zjedzenie pełnowartościowego posiłku.

 

ZOBACZ: Sudan Południowy. Śmierć 89 osób na nieznaną chorobę. WHO wysłała misję badawczą

 

Dyrektorka PAHO wezwała rządy, do przywrócenia stacjonarnej edukacji dla możliwie największej liczby uczniów, o ile jest to bezpieczne. Przedstawiła również zestaw instrukcji mających zapewnić bezpieczeństwo epidemiczne w placówkach oświaty.

PAHO: Hospitalizacje z powodu COVID-19 zdarzają się częściej u dzieci

Jeżeli chodzi o szczepienie dzieci przeciwko COVID-19, musimy najpierw objąć nimi najbardziej narażone na ciężki przebieg tej choroby grupy, ale tam, gdzie jest wystarczająca liczba szczepionek, należy rozważyć podawanie jej również dzieciom, by zmniejszyć transmisję koronawirusa - powiedziała Etienne.

 

ZOBACZ: Specjalista: nawet jeśli poziom przeciwciał spada, ich jakość nadal chroni przed ciężką chorobą

 

Dyrektorka PAHO przekazała również, że ciężkie, wymagające hospitalizacji, przypadki COVID-19 zdarzają się częściej u dzieci, które już wcześniej chorowały, np. na cukrzycę czy astmę, ale większość z nich udaje się wyleczyć.

 

W tym tygodniu w regionie Ameryk wykryto najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 od początku pandemii - ponad 8 mln. Krzywa infekcji w USA i Kanadzie spada, ale rośnie liczba przypadków w krajach Ameryki Łacińskiej. Brazylia, Argentyna i południowe stany Meksyku przechodzą przez szczyt kolejnej fali infekcji. Szybko rośnie liczba zakażeń w Peru, Boliwii, Ekwadorze i Paragwaju.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie