Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Papież Franciszek spotkał się z ocalałą

Świat
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Papież Franciszek spotkał się z ocalałą
PAP/EPA
W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu papież Franciszek spotkał się w Watykanie z ocalałą z Zagłady 90-letnią pisarką, poetką i reżyserką Edith Bruck

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu papież Franciszek spotkał się w Watykanie z ocalałą z Zagłady 90-letnią pisarką, poetką i reżyserką Edith Bruck, urodzoną na Węgrzech. Od ponad 60 lat mieszka ona w Rzymie, a przed rokiem papież odwiedził ją w jej domu.

Watykan poinformował w czwartek, że spotkanie Franciszka z Edith Bruck w Domu Świętej Marty trwało około godziny.

 

Podczas rozmowy w domu, w którym mieszka papież, "oboje podkreślili nieocenioną wartość przekazywania młodzieży pamięci o przeszłości, także jej najbardziej bolesnych aspektów po to, by nie popaść w te same tragedie" - głosi komunikat watykański po prywatnym spotkaniu.

Wcześniej papież odwiedził Bruck 

W lutym 2021 roku Franciszek odwiedził Edith Bruck w jej mieszkaniu w centrum Rzymu. Powiedział jej wtedy: "przyszedłem podziękować za świadectwo i oddać hołd narodowi-męczennikowi szaleństwa nazistowskiego populizmu".

 

Literatka i reżyserka była więziona między innymi w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz oraz w Dachau. Zginęła w nich cała jej rodzina. Napisała autobiografię i powieści, przetłumaczyła na włoski utwory z literatury węgierskiej, a jako reżyserka i scenarzystka pracowała dla telewizji RAI.

 

ZOBACZ: Obchody 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. "Coraz mniej absorbuje ludzkość Holokaust"

 

We wrześniu zeszłego roku Edith Bruck napisała list do papieża po jego wizycie w Budapeszcie i na Słowacji, gdzie w przemówieniach mówił o potrzebie wykorzenienia antysemityzmu i oddał hołd ofiarom Holokaustu.

 

W środę Franciszek spotkał się podczas audiencji generalnej z mieszkającą w Krakowie Lidią Maksymowicz, która jako małe dziecko ocalała z Auschwitz i przeżyła okrutne eksperymenty doktora Josefa Mengele.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie