Premier Szwecji: przekażemy 5,5 mln koron na Fundację Auschwitz-Birkenau

Świat
Premier Szwecji: przekażemy 5,5 mln koron na Fundację Auschwitz-Birkenau
PAP/Marcin Obara
Premier Szwecji Stefan Loefven

Premier Szwecji Stefan Loefven na zakończenie Międzynarodowego Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe ogłosił w środę decyzję o przekazaniu 5,5 mln koron (ok. 2,5 mln zł) na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau.

- Zrozumienie tego, co się stało w Auschwitz jest ważne (...). Składam osobistą obietnicę działań na rzecz zachowania pamięci Holokaustu i zwalczania antysemityzmu - podkreślił Loefven podczas konferencji prasowej.

Fundacja Auschwitz-Birkenau

Fundacja Auschwitz-Birkenau została utworzona w 2009 roku przez Władysława Bartoszewskiego. Jak czytamy na stronie fundacji, jej największymi darczyńcami jest Republika Federalna Niemiec (120 mln euro), USA (17 mln dolarów) i Polska (10 mln euro). Głównym zadaniem Fundacji Auschwitz-Birkenau jest finansowanie konserwacji autentycznych pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu

Na forum w Malmoe obecnych było ok. 400 uczestników, wśród nich 44 przedstawicieli państw, przede wszystkim ministrów oraz ambasadorów.

 

Polskę reprezentował wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński. W konferencji, oprócz gospodarza - szwedzkiego premiera Stefana Loefvena - uczestniczyli także m.in. król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz królowa Sylwia, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Finlandii Sauli Niinisto oraz premier Albanii Edi Rama.

jo / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie