Minister finansów zapewnia: każda osoba, która otrzyma niższą pensję za styczeń, dostanie wyrównanie

Biznes
Minister finansów zapewnia: każda osoba, która otrzyma niższą pensję za styczeń, dostanie wyrównanie
Wikimedia
Resort przyznaje, że niektóre osoby otrzymają niższą pensję

Mogą zdarzyć się sytuacje, że pod koniec miesiąca niektóre osoby otrzymają niższą pensję niż w grudniu; każda taka osoba dostanie wyrównanie – zapewnił minister finansów Tadeusz Kościński. Resort prowadzi cykl livechatów i webinarów poświęconych podatkowej części Polskiego Ładu.

Od 8 stycznia br. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów ws. przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2022 r. Zgodnie z nim wysokość zaliczek u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny przychód do 12 800 zł brutto powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 r.

 

ZOBACZ: Polski Ład. Minister finansów: kolejne kategorie podatników z preferencjami dla klasy średniej

 

"Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, dostanie niezwłocznie wyrównanie od pracodawcy" – podkreślił minister Kościński, cytowany w informacji przekazanej przez resort finansów. Jednocześnie zachęcił takie osoby do kontaktu z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową.

 

"Z kolei kadry płacowo-finansowe zapraszam m.in. na livechaty i webinary z naszymi ekspertami czy do bazy Q&A, którą można znaleźć np. na portalu wiecejwportfelach.gov.pl. Cały czas jesteśmy do państwa dyspozycji. Jesteśmy też w stałym kontakcie ze środowiskiem księgowych, producentami oprogramowania do programów kadrowo-płacowych czy doradcami podatkowymi" – powiedział Kościński.

Resort oferuje wsparcie merytoryczne dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa prowadzą akcję informacyjno-szkoleniową nt. podatkowego Polskiego Ładu. W 2021 r. odbyło się 20 webinarów i szkoleń, w których wzięło udział ponad 24 tys. osób.

 

"Od stycznia, chcąc pomóc w interpretacji przepisów związanych z podatkowymi aspektami Polskiego Ładu, w tym tych związanych z rozporządzeniem dotyczącym zaliczek, rozpoczęliśmy cykl livechatów i webinarów. Dotychczas wzięło w nich udział ok. 67 tys. uczestników" – poinformował szef MF.

 

ZOBACZ: Polski Ład. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił zmiany

 

Organizowane są też webinary dla lokalnej społeczności. Działa infolinia Krajowej Informacji Skarbowej, można kontaktować się również przez formularz online. Z ofertą wsparcia dla przedsiębiorców i nauczycieli telefonicznie kontaktowała się Krajowa Administracja Skarbowa - przekazał resort.

 

Informacje o podatkowej reformie, w tym poradniki i bazę Q&A można znaleźć na portalach podatki.gov.pl i więcejwportfelach.gov.pl. Portale są cały czas uzupełniane - zapewniło MF.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie