Granica z Białorusią. "Na widok polskich patroli, żołnierze białoruscy strzelali z długiej broni"

Polska
Granica z Białorusią. "Na widok polskich patroli, żołnierze białoruscy strzelali z długiej broni"
PAP/Bartłomiej Wójtowicz
Polski patrol na granicy z Białorusią

Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 12 osób - przekazała w środę Straż Graniczna. Jak dodały służby "żołnierze białoruscy kilkukrotnie na widok polskich patroli strzelali z długiej broni"

"Wczoraj tj. 25.01 granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 12 osób. To obywatele Libanu, Iraku i Syrii" - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna. Podała przy tym, że osoby te zostały zatrzymane na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Narewce.

 

Anna Michalska rzeczniczka Straży Granicznej przekazała, że we wtorek około godziny 21 na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Narewce funkcjonariusze zatrzymali 12 osób.

 

ZOBACZ: Granica z Białorusią. Dwie osoby rzucały kamieniami i gałęziami w stronę polskich funkcjonariuszy

 

- Byli to obywatele Libanu, Iraku i Syrii. Osoby te zostały zawrócone do linii granicy - podkreśliła por. Anna Michalska.

 

Wskazała, że do kolejnej próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej doszło w środę około godziny 3 nad ranem na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych. - Granicę próbowało przekroczyć 11 nielegalnych imigrantów. Byli to obywatele Egiptu, Jemenu i Syrii. Te osoby również zostały zawrócone do linii granicy - podała.

Strzały z broni długiej

Zaznaczyła, że najbardziej niespokojnie było na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze.

 

- W wtorek około godz. 17 zauważyliśmy 11 żołnierzy białoruskich, którzy cięli concertinę. Skierowaliśmy w ten rejon dodatkowe patrole. Na ich widok żołnierze białoruscy zaczęli rzucać kamieniami, oślepiać laserami. Padały również wyzwiska pod adresem służb, Polaków, Polski. Trwało to wszystko godzinę, po czym służby białoruskie oddaliły się - tłumaczyła rzeczniczka SG dodając, że nie było podczas tego zdarzenia cudzoziemców. Byli tylko żołnierze białoruscy.

 

ZOBACZ: Białoruś. Aleksandr Łukaszenka: Ukrainę trzeba przywrócić na łono "prawdziwej wiary"

 

- Około godziny 20 na tym samym odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze zauważyliśmy białoruskich żołnierzy, którzy na widok naszych patroli oddali strzały z broni długiej. Nie widzieliśmy, żeby to było w naszą stronę, więc były to prawdopodobnie strzały w powietrze - powiedziała.

 

Przekazała, że około godziny 22 była podobna sytuacja. - Żołnierze białoruscy na widok polskich patroli również strzelali z długiej broni, prawdopodobnie w powietrze. I o godzinie 3 nad ranem, kiedy białoruscy żołnierze znów oddali kilka strzałów z długiej broni - poinformowała.

 

- Według nas ma to związek z rozkazami przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi gen. Anatolija Lappo, który ostatnio mówił, że mogą strzelać bez ostrzeżenia - dodała rzeczniczka SG.

39,7 tys. prób przekroczenia granicy

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Kolejne próby siłowego forsowania. Ranna funkcjonariuszka SG

 

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie