Spotkanie Morawieckiego z opozycją. Wiadomo, co dalej z ustawą Hoca

Polska
Spotkanie Morawieckiego z opozycją. Wiadomo, co dalej z ustawą Hoca
PAP/Wojciech Olkuśnik
Spotkanie rządu z przedstawicielami partii politycznych ws. walki z pandemią COVID-19 odbyło się we wtorek

Na bazie postulatów opozycji i pomysłów, które pojawiły się w rządzie przygotujemy jeszcze jeden projekt uzupełniający rozwiązania z tzw. ustawy Hoca; chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller po spotkaniu premiera z przedstawicielami opozycji. Jak dodał, ustawa Hoca będzie nadal będzie procedowana.

Lewica opuściła spotkanie z premierem przed jego zakończeniem. - (Zapowiadają) 150 tys. zakażeń dziennie i nie ma żadnych działań - powiedział wiceprzewodniczący Tomasz Trela. 

Lewica: "żadnej strategii, żadnego planu"

"Wychodzimy ze spotkania w KPRM, oni nie mają żadnej strategii i żadnego planu, a dobrych (naszych) rozwiązań nie chcą realizować, bo się boją szurów antyszczepionkowych, których mają u siebie. Ten rząd już nic nie zrobi, ten rząd musi odejść i to szybko" - napisał na Twitterze.

 

 

Wiceprzewodnicząca Marcelina Zawisza zaznaczyła, że Lewica gotowa jest wrócić do rozmów, ale oczekuje konkretów.

 

- To jest absurdalna sytuacja, w której my po raz kolejny jesteśmy zapraszani na spotkanie, na którym mamy rozmawiać. Od rozmawiania nie ratuje się życia, życie ratują konkretne ustawy i rozporządzenia - mówiła Zawisza.

 

Zadeklarowała, że Lewica jest gotowa do powrotu do rozmów i do pracy, jeżeli pojawi się konkretny projekt ustawy. - My jesteśmy gotowi do pracy 24/7, tylko niech rząd w końcu coś zrobi, niech coś w końcu przedstawi, nad czym będziemy mogli procedować - powiedziała Zawisza.

 

- Niestety nie dostaliśmy żadnego konkretu czy też projektu ustawy - skomentował po opuszczeniu rozmów wiceprzewodniczący PO Borys Budka. - Wicepremier Kaczyński bardzo rozmowny dzisiaj, opowiadał o jakichś koncepcjach prawnych dotyczących pozywania przez pracodawców pracowników, którzy się nie zaszczepią, ale jedno jest pewne - zmusiliśmy rząd do tego, by do jutra, takie padło zobowiązanie, przedstawić konkretne rozwiązania ustawowe - dodał.

 

 

Jak przekazał Budka, "wydaje się, że PiS porzucił lex Hoc", ponieważ opozycja miała nie usłyszeć nic na ten temat. 

 

- Pan przewodniczący Budka oddaje nasze nastawienie. Opozycja współpracuje, żeby ratować życie, opozycja miała wspólne stanowisko. I chyba to sprawiło, że dzisiaj była mowa, że będzie ustawa rządowa. Powiedzieli o kilku sprawach dotyczących testowania, to jest za mało. Ale jutro pytajcie rządzących o pytania, o propozycje - zwrócił się do dziennikarzy przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział poprawki "i do ustawy Hoca, i do tej ustawy rządowej".

 

Jak powiedział Krzysztof Bosak z Konfederacji, spotkanie nie obfitowało w szczegóły, jeśli chodzi o nowy projekt. - To, co z tego projektu zrozumieliśmy, to że ma on zawierać elementy związane z obowiązkowym testowaniem, z karaniem lekarzy, którzy nie będą chcieli badać pacjentów covidowych, że będzie on również wspierał zamierzenia sanitarne, które są w projekcie posła Hoca. Prezes Kaczyński zapowiedział, że będzie on chciał zintegrować, jak zrozumieliśmy, te dwa projekty. Naszym zdaniem to jest ślepa ścieżka, koncentrowanie się na rzeczach zupełnie nieistotnych z punktu widzenia pacjenta - powiedział Bosak.

 

Jak dodał, po spotkaniu rozmawiali z ministrem Niedzielskim w sprawie "rzeczywistych motywów jego działania". - Potwierdził niestety, że chodzi o to, żeby w wyniku rozporządzeń Ministra Zdrowia szefowie placówek mogli zwalniać lekarzy, pielęgniarki  i pracowników administracyjnych, którzy nie podporządkowują się woli rządu. Pójście na wojnę z lekarzami w trakcie pandemii to jest absurd - powiedział Bosak.

Muller: propozycje zmian "bardzo różnorodne"

Dla mediów wypowiedział się po spotkaniu także Piotr Müller. Rzecznik rząd podziękował wszystkim klubom, które wzięły udział w spotkaniu. - Są głosy takie, które odrzucają jakiekolwiek ograniczenia epidemiczne, z drugiej strony mamy drugi skrajny pogląd, który mówi, że każdy powinien mieć przymus szczepień - powiedział Müller. - Jeżeli chodzi o dalsze procedowanie rozwiązań, o których mówiliśmy wcześniej, to projekt poselski, który firmuje poseł Hoc, będzie dalej procedowany - wyjaśnił.

 

Jak zaznaczył Müller, rozmówcy rządu składali swoje propozycje zmian, które były bardzo różnorodne. - Z jednej strony Konfederacja, która chce całkowitego odrzucenia tego projektu, z drugiej strony Lewica, która by chciała przymusu szczepień - powiedział. - My na bazie tych postulatów i dodatkowych pomysłów przygotujemy jeszcze jedną ustawę, która będzie uzupełnieniem ustawy Hoca. Dodatkowy pakiet rozwiązań mógłby kompleksowo uzupełnić te rozwiązania - powiedział.

Obecni na spotkaniu z premierem

Przed rozpoczęciem spotkania Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że na rozmowę przybyli przedstawiciele wszystkich demokratycznych ugrupowań opozycyjnych: Koalicji Obywatelskiej, PSL, Lewicy, Polski 2050, PPS, Polskich Spraw, Porozumienia.

 

ZOBACZ: KO przedstawiła reprezentację na spotkanie z premierem. Zabraknie Tuska

 

"Jesteśmy wspólnie, bo mamy wspólne stanowisko przed spotkaniem z premierem. Po pierwsze oczekujemy od rządu ratowania zdrowia i życia Polaków, idziemy ze wspólnym stanowiskiem, idziemy z pytaniami do premiera i oczekujemy prezentacji dzisiaj i na najbliższym posiedzeniu Sejmu ustaw, które ochronią zdrowie i życie Polaków, rozporządzeń ministra zdrowia i przedstawienia planu pandemicznego. To jest uzgodnione, wspólne stanowisko całej opozycji demokratycznej. To jest pierwszy raz kiedy udało się takie wspólne stanowisko uzgodnić przed spotkaniem u premiera" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

 

PiS na spotkaniu reprezentują szef klubu Ryszard Terlecki, szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos oraz rzeczniczka ugrupowania Anita Czerwińska. Pojawił się również Jarosław Kaczyński.Z Koalicji Obywatelskiej przybyli: szef klubu Borys Budka, europoseł i wiceprzewodniczący PO Bartosz Arłukowicz oraz senator Beata Małecka-Libera. Lewicę reprezentują wiceprzewodniczący klubu: Marcelina Zawisza, Katarzyna Ueberhan i Tomasz Trela; Koalicję Polską-PSL - szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Są też przedstawiciele kół, m.in. Polski 2050, Kukiz'15, Konfederacji, Porozumienia.

 

Tomasz Trela z Nowej Lewicy zrelacjonował na Twitterze przebieg wtorkowego spotkania. "Jeśli myślicie, że panowie Morawiecki i Kaczyński proponują wprowadzenie paszportów COVID-19 i myślą o obowiązku szczepień, to nic bardziej mylnego. Za to slajdy mają profesjonalne. Dramat i szok" - napisał.

 

Premier po skierowaniu w weekend zaproszenia na spotkanie, pisał w mediach społecznościowych, iż wierzy, że spotkanie "będzie owocne i pozwoli nam na podjęcie kolejnych najlepszych możliwych decyzji dotyczących zdrowia i życia wszystkich Polek i Polaków".

 

Projekt, który prezentował w Sejmie wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia Czesław Hoc (PiS), zakłada m.in. że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu, albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa. Propozycja trafiła do Sejmu w grudniu.

aml/pdb/zdr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie