Sejm zajmie się w czwartek poprawkami Senatu do budżetu na 2022 r.

Polska
Sejm zajmie się w czwartek poprawkami Senatu do budżetu na 2022 r.
KPRM
Senat zgłosił kilkadziesiąt poprawek do budżetu

Sejm zajmie się w czwartek poprawkami Senatu do budżetu na 2022 r. - wynika z harmonogramu obrad Sejmu, którego najbliższe posiedzenie plenarne zaplanowano na środę i czwartek. W zeszłym tygodniu sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaopiniowała negatywnie wszystkie poprawki izby wyższej.

Zgodnie z harmonogramem obrad Sejmu w bloku czwartkowych głosowań przewidziano sprawozdanie komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy budżetowej na rok 2022.

 

W zeszłym tygodniu sejmowa Komisja Finansów Publicznych głosowała nad 65 poprawkami zaproponowanymi przez Senat do ustawy budżetowej na 2022 r. Wszystkie otrzymały negatywną opinię rządu i zostały także negatywnie zaopiniowane przez większość członków komisji.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska: kary za Turów będą potrącone z płatności należnych Polsce z budżetu UE

 

Senat proponuje m.in. zwiększenie w budżecie na 2022 r. dotacji do Narodowego Funduszu Zdrowia o 20 mld zł, przeznaczenie 10 mld zł na transformację energetyczną, w tym na wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych na niskoemisyjne, a także przeznaczenie 6,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli. Izba wyższa opowiedziała się ponadto za zmianą zapisu dotyczącego przewidywanego wskaźnika inflacji z 3,3 proc. na 7,6 proc., a także średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla rewaloryzacji emerytur i rent z 3,6 na 7,8 proc.

 

ZOBACZ: Sejm przyjął budżet na 2022 rok. Premier: zrobimy wszystko, żeby obronić Polaków przed inflacją

 

Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2022 r. 17 grudnia ubiegłego roku. Dochody budżetu zostały ustalone na 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, a deficyt nie więcej niż 29,9 mld zł. Resort finansów założył, że PKB Polski w 2022 r. wzrośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc.

 

Poprawki Senatu trafią teraz pod głosowanie całego Sejmu, który zdecyduje o ich przyjęciu lub odrzuceniu. 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie