Rosyjskie media: Aleksiej Nawalny trafił na listę terrorystów i ekstremistów

Świat
Rosyjskie media: Aleksiej Nawalny trafił na listę terrorystów i ekstremistów
Ekaterina Chesnokova/SPUTNIK Russia/East News
Aleksiej Nawalny w sądzie w 2019 r.

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny oraz jego współpracownicy znaleźli się w rejestrze terrorystów i ekstremistów - informuje portal rbc, powołując się na stronę internetową rosyjskiej Federalnej Służby Monitoringu Finansowego.

Na listę trafił sam Nawalny, a także prawniczka Lubow Sobol oraz inne osoby z kręgu współpracowników opozycjonisty, wobec których wszczęto postępowania karne po tym, jak Fundację Walki z Korupcją i regionalne sztaby Nawalnego uznano za "organizacje ekstremistyczne".

 

Do rejestru terrorystów i ekstremistów mogą trafić w Rosji osoby, wobec których toczą się sprawy karne, jak i skazani za terroryzm lub ekstremizm – pisze rbc. Konta bankowe osób, które znajdują się na liście, zostają zablokowane.

 

ZOBACZ: Rosja. Nagroda za wideo z hotelu, gdzie mieszkał Nawalny przed próbą otrucia go w 2020 roku

 

Nawalny odbywa wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej za rzekome defraudacje finansowe. Kara została odwieszona w lutym 2021 roku po powrocie opozycjonisty z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem Nawalnego zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne. Kreml zaprzecza tym oskarżeniom.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie