Resort finansów: Artur Soboń powołany na stanowisko wiceministra finansów

Polska
Resort finansów: Artur Soboń powołany na stanowisko wiceministra finansów
Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Artur Soboń został powołany na stanowisko wiceministra finansów.

Artur Soboń został powołany na stanowisko wiceministra finansów - poinformowało w poniedziałek resort finansów. Jego zadaniem będzie koordynacja prac dotyczących wdrożenia podatkowego Polskiego Ładu.

"Premier Mateusz Morawiecki powołał z dniem 24 stycznia 2022 r. Artura Sobonia na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów" - podano w komunikacie resortu. Jednym z głównych zadań wiceministra będzie koordynacja prac dotyczących wdrożenia podatkowego Polskiego Ładu.

Z Ministerstwa Rozwoju i Technologii do resortu finansów

Artur Soboń to od 8 października 2021 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju lokalnego.

 

W latach 2018-2019 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, odpowiedzialnym m.in. za budownictwo oraz Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020, w 2019 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i później w Ministerstwie Aktywów Państwowych, gdzie pełnił funkcję pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Jest posłem Prawa i Sprawiedliwości.

 

ZOBACZ: Wiceminister Artur Soboń przejdzie do Ministerstwa Finansów. "Ma wesprzeć Polski Ład"

 

Od 2001 r. związany z Urzędem Miasta Świdnik, początkowo kierował Wydziałem Strategii i Rozwoju, następnie od 2006 r. na stanowisku Sekretarza Miasta. W latach 2006-2010 radny powiatu i społeczny członek zarządu powiatu świdnickiego. W okresie 2010-2015 radny sejmiku województwa lubelskiego.

 

Posłem na Sejm RP jest od 2015 r. W ramach aktywności poselskich pełni funkcję Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Reindustrializacji Polski oraz Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Lotników Polskich. Członek komisji obrony narodowej i finansów publicznych.

Soboń pomoże z wdrożeniem "Polskiego Ładu"

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ten program, jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł.

 

ZOBACZ: Polski Ład. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił zmiany

 

Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł brutto. 

 

 

"Polski Ład to m. in. największa reforma obniżająca podatki, tworząca solidarny system podatkowy. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że jej wdrożenie wesprze Artur Soboń, który m.in. podpisał umowę społeczną w górnictwie, doprowadził do szerokiego przekształcenia użytkowania wieczystego we własność" - napisał w sobotę na Twitterze rzecznik rządu.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie