Nie żyje aktorka Janina Traczykówna. Gwiazda "Nocy i dni" miała 91 lat

Polska
Nie żyje aktorka Janina Traczykówna. Gwiazda "Nocy i dni" miała 91 lat
Creative Commons/Wikipedia/Paweł Matyka
Aktorka była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Zmarła aktorka Janina Traczykówna - poinformował Jerzy Antczak, reżyser "Nocy i Dni", w których występowała. Miała 91 lat.

"Odeszła Janka Traczykówna, niezapomniana Michasia z Nocy i dni. Kochana Janko, ty nie odeszłaś. Po prostu zmieniłaś miejsce zamieszkania. A Twoja genialna rola w naszym filmie zapewniła Ci nieśmiertelność. Pozostaniesz w naszych sercach do ostatniego tchnienia... Z miłością. Twoi Jadzia i Jurek" - napisał na swoim Facebooku reżyser "Nocy i dni" Jerzy Antczak.

 

 

- Zmarła wspaniała aktorka Janina Traczykówna; stworzyła wiele wspaniałych ról, ale widzowie pamiętają ją przede wszystkim jako Michasię z "Nocy i dni” oraz ról w "Misiu" czy "Brunecie wieczorową porą" - przekazał w niedzielę Związek Artystów Scen Polskich.

 

 

"Z przykrością zawiadamiamy o śmierci wspaniałej aktorki - Janiny Traczykówny. Artystka stworzyła wiele wspaniałych ról, jednak widzowie pamiętają ją przede wszystkim jako Michasię z »Nocy i dni« oraz ról w »Misiu« Stanisława Barei czy w »Brunecie wieczorową porą«. Była wieloletnią członkinią ZASP. Spoczywaj w pokoju" - głosi wpis w mediach społecznościowych ZASP.

Horawianka: Traczykówna chciała jeszcze żyć, wiosną cieszyła się każdym zielonym listkiem

Zmarłą artystkę wspomniała jej wieloletnia przyjaciółka, Barbara Horawianka. Aktorka przyznała, że Janina Traczykówna "chciała jeszcze żyć, cieszyła się każdym na wiosnę zielonym listkiem, na który patrzyła". - To ja miałam odejść pierwsza, taka była umowa. Spotkało ją to, czego najbardziej się bała - powiedziała aktorka.

 

ZOBACZ: Wrocław. Afera pralkowa i brak zgody na poświęcenie sprzętu. Henkel wydało oświadczenie

 

Horawianka podkreśliła: "mogę o niej mówić w samych superlatywach". - Była cudownym, wspaniałym i najpiękniejszym człowiekiem, jakiego znałam. Była człowiekiem o nieskończonej dobroci, ale także nieśmiałości, a równocześnie wielkości - wskazała. - Byłyśmy w wielkiej przyjaźni od naszego poznania, czyli od mojego przyjazdu do Warszawy, od 1963 roku - wspomniała.

"Za chwilę się spotkamy, mocno w to wierzę"

Zaznaczyła także, że Janina Traczykówna była "wielką i wspaniałą aktorką". - Z Traczykówną byłam dwanaście lat w jednym teatrze - w Teatrze Dramatycznym w Warszawie - przypomniała. - Pracowałyśmy razem na te dwanaście lat w jednej tylko sztuce, zawsze się gdzieś mijałyśmy - dodała. Horawianka wyjaśniła, że była to sztuka o Emilii Plater.

 

Aktorka powiedziała także, że "chociaż nie widziałyśmy się od początku pandemii, ponieważ nie mogłyśmy do siebie wzajemne przyjechać, jednak rozmawiałyśmy telefonie codziennie i to przynamniej dwa razy dziennie". - Co można powiedzieć więcej, jak się traci taką przyjaciółkę? Za chwilę się spotkamy, mocno w to wierzę. To jest wielkie pospieszenie - powiedziała Barbara Horawianka

Aktorka zagrała w wielu kultowych produkcjach

Janina Traczykówna urodziła się 16 maja 1930 we Włodawie nad Bugiem. W latach 1955-92 była aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie, wcześniej od debiutu - w Szczecinie.

 

 

Wystąpiła m.in. w filmach: "Ludzie z pociągu", "Walet pikowy", "Noce i dnie", "Brunet wieczorową porą", "Dzień świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", czy w pierwszym serialu polskiej telewizji "Barbara i Jan" z 1965 wspólnie z Janem Kobuszewskim.

Aktorka była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Według danych z filmpolski.pl, prowadzonej przez łódzką szkołę filmową, Traczykówna wydział aktorski PWST w Warszawie skończyła w 1953 roku, a w listopadzie tego roku miała swój debiut teatralny. W 1960 r. otrzymała Nagrodę Aktorską ZASP-u im. Stefana Jaracza. Była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. otrzymała Nagrodę Specjalną I Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych w Elblągu.

 

W kategorii "drugoplanowa rola kobieca" za grę w filmie "Dzień świra" Marka Koterskiego w 2003 r. była nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie