Tatry. Lawina przysypała dwóch turystów. Poszkodowani sami zdołali wydostać się z lawiniska

Polska
Tatry. Lawina przysypała dwóch turystów. Poszkodowani sami zdołali wydostać się z lawiniska
Facebook/TOPR
Ratownicy TOPR na miejscu lawiny

W rejonie Wołowca w Tatrach Zachodnich w środę zeszła lawina śnieżna porywając dwóch turystów. Zanim śmigłowcem na miejsce dotarli ratownicy TOPR, poszkodowani sami zdołali się wydostać z lawiniska i zeszli do Doliny Chochołowskiej.

O porwanych przez lawinę centralę TOPR zawiadomił przypadkowy świadek zdarzenia, który z oddali będąc na Rakoniu widział jak lawina śnieżna porywa dwie osoby w rejonie zielonego szlaku w Dolinie Wyżniej Chochołowskiej. Zgłaszający poinformował ratowników, że po zejściu lawiny na powierzchni widział tylko jedną z porwanych osób.

 

ZOBACZ: Niż Ida. RCB ostrzega alertami przed burzami śnieżnymi, wichurami i sztormem

 

- Do działań zadysponowano śmigłowiec, który przewiózł na lawinisko 6 ratowników i psa lawinowego. Po desancie na miejscu i rozpoczęciu przeszukiwania lawiniska, do TOPR zadzwonili turyści, którzy spadli z lawiną i poinformowali, że jeden z nich do połowy przysypany został szybko odkopany przez towarzysza i obaj zaczęli zejście do Doliny Chochołowskiej – poinformował ratownik dyżurny TOPR.

Lawina miała 250 metrów długości

Dwaj turyści, którym nic się nie stało, dopiero widząc przelatujący śmigłowiec, zorientowali się, że może chodzić o nich i szybko zadzwonili do TOPR z informacją, że są cali i zdrowi.

 

Jak poinformowali ratownicy, w miejscu obrywu lawina miała ok. 250 m długości, a czoło lawiny było miejscami głębokie na ok. 3 metry.

 

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie