Irlandia znosi restrykcje covidowe. Minął szczyt fali Omikronu

Świat
Irlandia znosi restrykcje covidowe. Minął szczyt fali Omikronu
PAP/EPA/ANDY RAIN
Irlandia znosi większość obostrzeń związanych z COVID-19. Zdjęcie ilustracyjne.

Irlandia znosi w sobotę niemal wszystkie restrykcje covidowe, w tym wszystkie wprowadzone w związku z wariantem Omikron. Wobec faktu, że szczyt tej fali minął, a poziom zaszczepienia jest wysoki, rząd uznał dalsze utrzymywanie obostrzeń za bezcelowe.

- Stałem tu podczas wielu mrocznych dni, ale dziś jest dobry dzień - powiedział w piątek wieczorem w telewizyjnym przemówieniu premier Micheal Martin. - Ludzie wiedzą, że rząd nie będzie nakładał ograniczeń na wolności osobiste na dłużej niż jest to konieczne. Dlatego od 6 rano jutro, większość restrykcji dotyczących zdrowia publicznego zostanie usunięta - wskazał.

Wracają puby i restauracje

Od soboty rano puby, restauracje i inne lokale gastronomiczne mogą wrócić do normalnego trybu funkcjonowania, a klienci nie będą proszeni o okazanie certyfikatu covidowego. Obecnie są one wymagane, a lokale muszą być zamykane o godz. 20:00.

 

Również od soboty przestanie obowiązywać wymóg zachowywania dystansu społecznego i zniesione zostaną limity osób mogących uczestniczyć w imprezach masowych, zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w pomieszczeniach zamkniętych.

 

ZOBACZ: Irlandia. Omikron jest już dominującym wariantem koronawirusa

 

Nie będzie także żadnych limitów, jeśli chodzi o wizyty domowe. Z kolei od poniedziałku stopniowo rozpocznie się powrót do pracy stacjonarnej.

 

Pozostanie – przynajmniej do końca lutego - wprowadzony jeszcze przed pojawieniem się wariantu Omikron, obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Nadal też będą wymagane certyfikaty covidowe podczas podróży zagranicznych.

Ponad 80 proc. populacji zaszczepione

Od początku tygodnia liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem w Irlandii oscyluje ok. 11 tys., podczas gdy jeszcze dwa tygodnie temu przekraczała 26 tys., natomiast liczba zgonów stwierdzonych w ostatnim tygodniu - 52 - jest wyraźnie niższa od 83 z poprzedniego, który był pod tym względem najgorszym od marca.

 

ZOBACZ: Irlandia. Prawie 60 tys. domostw i firm bez prądu w wyniku uderzenia orkanu Barra

 

Od początku pandemii w Irlandii wykryto ponad 1,13 mln zakażeń, z powodu których zmarło 6087 osób.

 

Do czwartku włącznie w 5-milionowej Irlandii podano 10,2 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19, z czego 2,6 mln to dawki przypominające. Przynajmniej jedną dawkę przyjęło 81,6 proc. całej populacji, co stawia Irlandię w ścisłej czołówce w Unii Europejskiej.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie