Irlandia i Czechy z przyznanymi planami odbudowy. Miliardy euro m.in. na walkę ze zmianami klimatu

Świat
Irlandia i Czechy z przyznanymi planami odbudowy. Miliardy euro m.in. na walkę ze zmianami klimatu
Pixabay

Ministrowie gospodarki i finansów UE przyjęli w poniedziałek krajowe plany odbudowy Czech i Irlandii po tym, jak Komisja Europejska wydała na ich temat pozytywną opinię.

Przyjęcie decyzji pozwoli tym państwom rozpocząć wdrażanie reform i inwestycji określonych w ich planach. Umożliwia również Czechom podpisanie umowy o otrzymanie płatności zaliczkowych w wysokości 13 proc. przyznanych środków. Irlandia nie wystąpiła z wnioskiem o zaliczkę.

 

ZOBACZ: List KE do 5 województw. Jeśli nie wycofają się z uchwał anty-LGBT, stracą unijne środki

 

- Jestem bardzo rad, mogąc przekazać dziś dobre wieści. Czechy i Irlandia będą mogły wkrótce zacząć realizować swoje krajowe plany odbudowy - powiedział słoweński minister finansów Andrej Szircelj. Słowenia sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE.

Plany Czech (7 mld euro) i Irlandii (989 mln euro) koncentrują się na zmianach klimatu i transformacji cyfrowej.

Inwestycje w odpowiedzi na wyzwania klimatyczne

Poprawa efektywności energetycznej budynków i zastąpienie kotłów węglowych w gospodarstwach domowych, a także poprawa ochrony przeciwpowodziowej i zalesianie to niektóre ze środków zawartych w planach Czech w odpowiedzi na wyzwania klimatyczne. Czechy zamierzają przyspieszyć transformację cyfrową, między innymi inwestując w sieci o bardzo dużej przepustowości i poszerzając zakres usług administracji cyfrowej i służby zdrowia.

 

Irlandia przeznaczy pieniądze na modernizację wybranych budynków publicznych, rekultywację torfowisk oraz inwestycje w zrównoważony transport kolejowy.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie