USA. Pomnik Roosevelta usunięty sprzed nowojorskiego muzeum, bo przedstawia "hierarchię rasową"

Świat
USA. Pomnik Roosevelta usunięty sprzed nowojorskiego muzeum, bo przedstawia "hierarchię rasową"
FreedomNewsTV/Twitter
Nowojorskie muzeum przekazało, że "sam posąg komunikuje hierarchię rasową, którą muzeum i członkowie społeczeństwa od dawna uważają za niepokojącą"

Sprzed Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku usunięty został pomnik amerykańskiego prezydenta Theodore'a Roosevelta. Robotnicy zdemontowali w środę potężną statuę ponieważ według placówki obrazuje „hierarchię rasową”.

Posąg Theodore'a Roosevelta, zamówiony w 1925 roku został odsłonięty dla publiczności w 1940 roku. Zaprojektowany przez Jamesa Earle Frasera przedstawia Roosevelta na koniu, którego trzymają rdzenny Amerykanin i czarnoskóry mężczyzna. Stał się przedmiotem krytyki niektórych środowisk jako symbol kolonializmu i rasizmu.

 

ZOBACZ: USA. CNN: są dowody, że Rosja może planować zajęcie Kijowa

 

Żądania aby go usunąć sprzed muzeum na Manhattanie nasiliły się po zabiciu przez policjanta z Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda.W minionym roku nowojorska komisja ds. projektów publicznych przegłosowała przeniesienie statui w inne miejsce. Trafi do biblioteki prezydenckiej, Theodore Roosevelt Presidential Library, w Medorze w stanie Dakota Północna.

 

 

Wywołało to wówczas gniewną reakcję Donalda Trumpa. "Niedorzeczne, nie róbcie tego!" - wzywał na Twitterze.

"Zamiast grzebać, powinniśmy się z niego uczyć"

W obliczu kontrowersji głos zabrał wtedy także potomek prezydenta Theodore Roosevelt V. Przyznał, że "The Equestrian Statue jest problematyczna w swoim hierarchicznym przedstawieniu poddanych".

 

- Zamiast grzebać kłopotliwe dzieło sztuki, powinniśmy się z niego uczyć. To dobrze, że posąg jest przenoszony w miejsce, gdzie jego kompozycja może uzyskać nowe znaczenie, aby ułatwić trudne, złożone i inkluzywne dyskusje - wyjaśnił Theodore Roosevelt V.

 

 

Nowojorskie muzeum podało na swojej stronie internetowej, że jest dumne ze swojego długiego związku z rodziną Rooseveltów. Skomentowało jednocześnie, że "sam posąg komunikuje hierarchię rasową, którą muzeum i członkowie społeczeństwa od dawna uważają za niepokojącą".

 

ZOBACZ: Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zakażony koronawirusem

 

- Roosevelt, prezydent USA w latach 1901-1909, był znany ze swojego żywiołowego i śmiałego sposobu bycia. Wdrożył reformy antymonopolowe i konserwatorskie, choć krytycy twierdzili, że przyjął interwencjonistyczne podejście do polityki zagranicznej, w tym do rozmieszczenia amerykańskiej marynarki wojennej na całym świecie - stwierdził Reuters.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie