Szef BBN: NATO musi równoważyć ofensywny potencjał, który Moskwa intensywnie rozwija

Polska
Szef BBN: NATO musi równoważyć ofensywny potencjał, który Moskwa intensywnie rozwija
FLICKR/Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Paweł Soloch

- NATO musi nadal równoważyć ofensywny potencjał, który Moskwa intensywnie rozwija w ostatnich latach - podkreślił szef BBN Paweł Soloch po telekonferencji z doradcami przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake'iem Sullivanem.

Groźba rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz stan rozmów na linii Zachód-Rosja były tematami rozmowy szefa BBN Pawła Solocha z doradcami przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake'iem Sullivanem.

 

Po tej rozmowie Soloch potwierdził w rozmowie, że konsultacje z doradcami i ministrami państw Bukaresztańskiej Dziewiątki oraz doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego odbyły się m.in. w kontekście piątkowych rozmów szefów dyplomacji USA i Rosji w Genewie.

 

- USA konsekwentnie demonstrują wolę rozmów i wypracowywania wspólnego stanowiska z sojusznikami. Dzisiejsza telekonferencja to też potwierdzenie prezentowanego przez stronę amerykańską stanowiska, że żadne decyzje nie będą zapadały ponad głowami innych państw - podkreślił Soloch.

"Sojusz musi równoważyć ofensywny potencjał, który Moskwa intensywnie rozwija"

Jak poinformował Soloch, podczas czwartkowej rozmowy jej uczestnicy zgodzili się, że nie może być jakiejkolwiek mowy o rezygnacji z ustaleń dotyczących wzmacniania i adaptacji wojskowej NATO. - Sojusz musi nadal równoważyć ofensywny potencjał, który Moskwa intensywnie rozwija w ostatnich latach - zaznaczył szef BBN.

 

Tematem rozmów było także wsparcie Ukrainy. - W tym kontekście poinformowałem rozmówców o odbywających się dziś konsultacjach prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Wiśle - dodał Soloch.

 

ZOBACZ: USA. Biden: zwiększymy liczbę żołnierzy w Polsce i Rumunii, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę

 

Przypomniał też, że kolejna już narada w formule doradców i ministrów państw B9 i USA, to efekt grudniowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy i pozostałych przywódców wschodniej flanki NATO z prezydentem USA Joe Bidenem.

Żądania Rosji

Rosja chciałaby prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO, m.in. o Ukrainę, oraz wycofania się infrastruktury Sojuszu do granic z 1997 r. W przypadku niezrealizowania tych żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

 

ZOBACZ: Blinken w Kijowie: Rosja może zaatakować Ukrainę "z bardzo krótkim wyprzedzeniem"

 

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji. Szefowie dyplomacji USA i Rosji spotkają się w piątek w Genewie.

jk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie