Skradziono relikwię Jana Pawła II z bazyliki w Burgundii

Świat
Skradziono relikwię Jana Pawła II z bazyliki w Burgundii
FLICKR/jean-louis Zimmermann
Bazylika Najświętszego Serca Jezusa w Paray-le-Monial

Z bazyliki Najświętszego Serca Jezusa w Paray-le-Monial w Burgundii w zachodniej Francji zniknęła relikwia Jana Pawła II, kawałek tkaniny poplamiony krwią papieża w czasie zamachu na jego życie w 1981 r. Lokalna prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie.

Do kradzieży relikwii mogło dojść między 8 a 9 stycznia - poinformował agencję AFP mer miasta Jean-Marc Nesme w czwartek. Kradzież została zgłoszona przez kościelnego, który zamykał wieczorem katedrę - podaje agencja. Skradziono kawałek tkaniny poplamiony krwią Jana Pawła II w czasie zamachu w 1981 r. 

 

Relikwia znajdowała się w jednej z trzech kaplic bazyliki, "w małym pudełeczku, pod dzwonem", "pod fotografią papieża - Polaka" - informują lokalne media. Relikwia została przekazana parafii przez arcybiskupa krakowskiego w 2016 r., na pamiątkę zamachu na papieża z 13 maja 1981 na pl. Św. Piotra w Rzymie.

 

ZOBACZ: USA. Coraz więcej kradzieży buldogów francuskich. Psy warte kilka tysięcy dolarów

 

Jan Paweł II odprawił mszę w bazylice w słynącym z pielgrzymek Paray-le-Monial w 1986 r. w obecności około 150 tys. wiernych.

 

Bazylika Najświętszego Serca w Paray-le-Monial była budowana przez mnichów z Cluny w między XII a XIV wiekiem. Uważana za jeden z najpiękniejszych romańskich kościołów Burgundii.

jk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie