PSP: ponad 1300 razy interweniowali strażacy minionej doby

Polska
PSP: ponad 1300 razy interweniowali strażacy minionej doby
Pixabay/zdj. ilustracyjne

Minionej doby strażacy wyjeżdżali, aby ratować ludzkie życie i dobytek ponad 1300 razy - poinformowała PSP w czwartek. Z kolei Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie dotyczące oblodzenia w Śląskiem. Synoptycy ostrzegają, że od przedpołudnia do popołudnia prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.

Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła 19 stycznia 1317 akcji. 243 razy wyjeżdżała do pożarów, natomiast do tzw. miejscowych zagrożeń 977 – podała na Twitterze PSP.

 

 

Minionej doby w pożarach nie było ofiar śmiertelnych, rany odniosło 14 osób. Inaczej było w przypadku tzw. miejscowych zagrożeń, do których zostali wezwani strażacy. Śmierć w nich poniosło 17 osób, a rannych zostało 81.

 

Strażacy z PSP zanotowali także 97 fałszywych alarmów. 

Kilkanaście zgłoszeń związanych z silnym wiatrem w Śląskiem

W woj. śląskim odnotowano minionej doby 14 zdarzeń związanych z silnym wiatrem, większość z nich dotyczyło wiatrołomów, a jedno zerwanej blachy z budynku mieszkalnego – podały służby kryzysowe wojewody. Meteorolodzy ostrzegają przed oblodzeniem w całym regionie.

 

ZOBACZ: Tatry słowackie. Lawina śnieżna zasypała dwóch skialpinistów. Jeden nie żyje

 

- Na terenie woj. śląskiego minionej doby odnotowano 14 zdarzeń związanych z silnym wiatrem: 13 - wiatrołomy i powalone konary drzew, 1 - zerwana blacha z dachu budynku mieszkalnego - podało w czwartek rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK).

 

Ostrzeżenie IMGW o silnym wietrze w regionie obowiązuje od środowego wieczora do 10 rano w czwartek i dotyczy południowej oraz południowo-zachodniej części województwa. Jak zapowiadali meteorolodzy, może wiać w porywach do 75 km/h.

Ślisko i niebezpiecznie na drogach

W czwartek rano IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeże dotyczące oblodzenia. Dotyczy ono całego woj. śląskiego. Od przedpołudnia do popołudnia prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.

 

ZOBACZ: Ukraina. Prezydent Zełenski prosi Ukraińców o spokój. "Trwa atak na ludzkie nerwy"

 

Według informacji przekazanej w czwartek rano przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, wszystkie drogi krajowe w województwie śląskim są przejezdne. Na sieci dróg krajowych w województwie pracowało 81 pojazdów do zimowego utrzymania oraz 162 pracowników.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie