MSZ: Mariusz Błaszczak rozmawiał z sekretarzem stanu USA o napiętej sytuacji wokół Ukrainy

Świat
MSZ: Mariusz Błaszczak rozmawiał z sekretarzem stanu USA o napiętej sytuacji wokół Ukrainy
PAP/Paweł Supernak
"Minister Błaszczak podkreślił potrzebę bliskiej współpracy i koordynacji działań wszystkich państw i organizacji obszaru euroatlantyckiego"

Minister obrony Mariusz Błaszczak, w zastępstwie Zbigniewa Raua, rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - podało w środę MSZ. Tematem rozmowy była napięta sytuacja wokół Ukrainy.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau nie mógł wziąć udziału w rozmowie ze względu na pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Szef polskiej dyplomacji odwołał swoje wizyty także w Hiszpanii i na Malcie.

 

ZOBACZ: Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zakażony koronawirusem

 

Poza sekretarzem stanu USA i sekretarzem generalnym NATO w rozmowie uczestniczył wysoki przedstawiciel ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej Josep Borrell.

"Polska liczy na wsparcie NATO"

Jak poinformowano na stronie resortu spraw zagranicznych, głównym tematem rozmowy była aktualna sytuacja bezpieczeństwa w Europie. "Spotkanie służyło przygotowaniu dalszych kroków dyplomatycznych w celu znalezienia rozwiązania w związku z napiętą sytuacją wokół Ukrainy" - podano.

 

ZOBACZ: USA. Biden: zwiększymy liczbę żołnierzy w Polsce i Rumunii, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę

 

"Minister Błaszczak podkreślił potrzebę bliskiej współpracy i koordynacji działań wszystkich państw i organizacji obszaru euroatlantyckiego. Minister zaznaczył, że sprawująca przewodnictwo w OBWE Polska liczy na wsparcie USA, NATO i UE w swoich staraniach na rzecz ożywienia dialogu OBWE poświęconego bezpieczeństwu europejskiemu. Poinformował o konsultacjach prowadzonych w tym celu przez Polskę z państwami OBWE w Wiedniu" - przekazało MSZ.

Minister obrony rozmawiał z sekretarzem stanu USA

"Rozmówcy zgodzili się, że kluczem do sukcesu tych rozmów będzie konstruktywne zaangażowanie wszystkich państw uczestniczących w OBWE" - dodano.

 

W środę sekretarz stanu USA Antony Blinken był w Kijowie, gdzie rozmawiał z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą. W czwartek poleci do Berlina, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, by dyskutować o możliwej reakcji na wszelkie rosyjskie działania militarne przeciwko Ukrainie. W piątek w Genewie Blinken będzie rozmawiał z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie