USA. Microsoft zapowiedział przejęcie Activision Blizzard za ponad 68 mld dolarów

Świat
USA. Microsoft zapowiedział przejęcie Activision Blizzard za ponad 68 mld dolarów
Pixabay
Według Microsoftu, zakup rywala pozwoli spółce stać się trzecią największą firmą na rynku gier pod względem przychodów - przeskakując Nintendo - za Sony i chińskim konglomeratem Tencent

Koncern Microsoft ogłosił we wtorek zamiar przejęcia holdingu Activision Blizzard, jednego z największych producentów gier na świecie i konkurentów koncernu. Transakcja ma opiewać na ponad 68 mld dolarów i dać Microsoftowi pozycję w pierwszej trójce największych firm na rynku gier.

Jak poinformował koncern w komunikacie spółek, Microsoft zakupi akcje Activision Blizzard za 95 dol. za akcje, zaś całkowita wartość transakcji wyniesie 68,7 mld dolarów i ma zostać sfinalizowana w przyszłym roku. Jest to jedna z największych tego typu transakcji w branży.

 

ZOBACZ: Inwigilacja Pegasusem senatora Krysztofa Brejzy. Prokuratura wszczęła postępowanie

 

- Gry są najbardziej dynamiczną i ekscytującą kategorią w branży rozrywkowej na wszystkich platformach i odegrają kluczową rolę w rozwoju platform metawersum - powiedział szef Microsoftu Satya Nadella. Firma podała też - nie przekazując jednak szczegółów - że przejęcie ma dać "budulec dla metawersum", czyli projektu sieci w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Przejęcie dotychczasowego rywala

Activision Blizzard był dotąd jednym z największych rywali Microsoftu na rynku gier. Holding, w skład którego wchodzą m.in. studia Activision, Blizzard Entertainment i producent gier mobilnych King jest właścicielem jednych z najpopularniejszych gier wideo, w tym serii Warcraft, Call of Duty, Overwatch i Candy Crush. W ostatnich miesiącach firma mierzyła się z wieloma zarzutami o dyskryminację pracowników i molestowanie seksualne; była też przedmiotem śledztwa agencji SEC.

 

ZOBACZ: Michałów. Kobieta wjechała autem pod pociąg. Zginęła na miejscu, jej dzieci są w szpitalu

 

Według Microsoftu, zakup rywala pozwoli spółce stać się trzecią największą firmą na rynku gier pod względem przychodów - przeskakując Nintendo - za Sony i chińskim konglomeratem Tencent. Pod kontrolą amerykańskiego giganta znajdzie się 30 studiów produkujących gry.

 

Przejęcie Activision Blizzard jest kolejnym takim ruchem Microsoftu w ostatnich latach. W 2021 r. koncern zakupił innego dużego producenta gier, spółkę ZeniMax Media, za 7,5 mld dolarów.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie