Ukraina. Sekretarz stanu Antony Blinken spotka z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim

Świat
Ukraina. Sekretarz stanu Antony Blinken spotka z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim
Flickr/U.S. Embassy Nigeria
Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Antony Blinken

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Antony Blinken w środę złoży oficjalną wizytę w Kijowie - podał we wtorek ukraiński portal Dzerkało Tyżnia. Informację potwierdził amerykański Departament Stanu. W trakcie wizyty w Kijowie, szef amerykańskiej dyplomacji spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Antony Blinken spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - przekazało źródło w biurze prezydenta agencji Interfax-Ukraina.

Spotkanie ws. działań Rosji

Portal Dzerkało Tyżnia poinformował z kolei, że na razie plan wizyty nie jest znany, ale jego zdaniem nietrudno przewidzieć, że przede wszystkim będzie dotyczyć sytuacji bezpieczeństwa związanej z możliwą eskalacją ze strony Rosji.

 

ZOBACZ: Ukraina. Petro Poroszenko: próbowano nie wpuścić mnie na Ukrainę

 

Wśród potencjalnych tematów rozmów serwis wymienia działania w ramach powstrzymywania Rosji, dodatkową pomoc i uzbrojenie dla Ukrainy oraz możliwe sankcje w przypadku zmasowanej interwencji rosyjskiej.

 

Telewizja CNN podała we wtorek, powołując się na źródła, że w ubiegłym tygodniu wizytę w Kijowie złożył dyrektor CIA William Burns, który m.in. spotkał się z Zełenskim. Miał też rozmawiać ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami na tle obaw przed "dalszą inwazją Ukrainy przez Rosję" i omówić obecną ocenę ryzyka dla Ukrainy.

Departament Stanu o podróży Blinkena

Informację o spotkaniu potwierdził we wtorek po południu amerykański Departament Stanu. Jak podano w komunikacie, Blinken spotka się z ukraińskimi politykami, by "wzmocnić zobowiązanie USA na rzecz ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej".

 

W czwartek Blinken poleci do Berlina, w którym spotka się ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, by dyskutować o możliwej reakcji na wszelkie rosyjskie działania militarne przeciwko Ukrainie.

 

ZOBACZ: USA. Blinken rozmawiał z Rauem o dyplomacji z Rosją

 

"Ta podróż jest następstwem szerokich działań dyplomatycznych podejmowanych wraz z naszymi europejskimi sojusznikami i partnerami, dotyczących jednolitego podejścia wobec zagrożenia, jakie Rosja stwarza dla Ukrainy, oraz naszych wspólnych wysiłków, by zachęcić ją do wybrania metod dyplomatycznych i deeskalacji w imię bezpieczeństwa i stabilności" - napisano w komunikacie.

Wspólne manewry wojskowe Rosji i Białorusi

We wtorek białoruskie ministerstwo obrony poinformowało natomiast, że wspólne manewry wojsk Rosji i Białorusi odbędą się na terytorium białoruskim od 10 do 20 lutego. Ćwiczenia odbędą się w czasie, gdy znacznie siły rosyjskie stacjonują przy granicy z Ukrainą, a relacje pomiędzy Rosją a NATO pozostają napięte. 

 

ZOBACZ: Białoruś. Wspólne manewry wojskowe z Rosją w lutym

 

Władze w Mińsku poinformowały, że rosyjskie siły zaczęły już docierać na teren Białorusi, aby przygotować się do wspólnego treningu. "Zgodnie z planem inspekcji sił reagowania Państwa Związkowego na terytorium Białorusi zaczęły przybywać oddziały rosyjskich sił zbrojnych" - podał resort obrony z Mińska.

 

Poprzednie duże manewry wojskowe na terenie Białorusi z udziałem sił rosyjskich odbyły się we wrześniu ubiegłego roku.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie