Białoruś. Wspólne manewry wojskowe z Rosją w lutym

Świat
Białoruś. Wspólne manewry wojskowe z Rosją w lutym
Reuters
Ćwiczenia wojsk odbędą się w czasie, gdy znacznie siły rosyjskie stacjonują przy granicy z Ukrainą

Wspólne manewry wojsk Rosji i Białorusi odbędą się na terytorium białoruskim od 10 do 20 lutego - poinformowało białoruskie ministerstwo obrony. Ćwiczenia odbędą się w czasie, gdy znacznie siły rosyjskie stacjonują przy granicy z Ukrainą, a relacje pomiędzy Rosją a NATO pozostają napięte. 

Władze w Mińsku poinformowały, że rosyjskie siły zaczęły już docierać na teren Białorusi, aby przygotować się do wspólnego treningu. "Zgodnie z planem inspekcji sił reagowania Państwa Związkowego na terytorium Białorusi zaczęły przybywać oddziały rosyjskich sił zbrojnych" – podał resort obrony z Mińska.

 

Poprzednie duże manewry wojskowe na terenie Białorusi z udziałem sił rosyjskich odbyły się we wrześniu ubiegłego roku.

 

W pierwszej fazie inspekcji do 9 lutego planowane są zadania związane z przemieszczaniem się wojsk i "utworzeniem w krótkim czasie zgrupowań wojsk na zagrożonych kierunkach", ochrony obiektów państwowych i wojskowych oraz ochrony granicy w przestrzeni powietrznej.

Manewry w czasie napięć

Ćwiczenia wojsk odbędą się w czasie, gdy znacznie siły rosyjskie stacjonują przy granicy z Ukrainą, a relacje pomiędzy Rosją a NATO pozostają napięte. 

 

W trakcie manewrów, które rozpoczną się 10 lutego, mają być wykonane zadania m.in. w ramach wzmocnienia odcinków granicy, gdzie możliwe jest przeniknięcie uzbrojonych grup bojowników, odcięcie kanałów dostaw uzbrojenia, zajęcie wyznaczonych terenów i utworzenie tam posterunków.

 

ZOBACZ: Ukraina. Ministerstwo transformacji cyfrowej: za cyberatakiem na nasze strony rządowe stoi Rosja

 

Wojska będą również ćwiczyć poszukiwanie, blokowanie i likwidację uzbrojonych grup i grup dywersyjno-zwiadowczych. W manewrach wezmą udział niektóre siły i środki sił zbrojnych Białorusi, a także część jednostek i oddziałów rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego.

 

Manewry odbędą się na poligonach: Obóz Lesnowski, Osipowicki, Brzeski, Gożski i Domanowski, jak również w wyznaczonych terenach poza poligonami. Wykorzystane zostaną również lotniska w Baranowiczach, Łunincu, Lidzie i Maczuliszczach. Resort obrony przekonuje, że parametry ćwiczenia – liczba żołnierzy i sprzętu - nie podlegają pod Dokument Wiedeński OBWE.

 

W poniedziałek Aleksander Łukaszenka oświadczył, że przeprowadzenie manewrów na zachodzie i południu Białorusi zostało zaplanowane w grudniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - To powinny być normalne manewry zgodnie z konkretnym scenariuszem w konfrontacji z siłami Zachodu (państwa bałtyckie i Polska) oraz południa (Ukraina) - oznajmił przywódca Białorusi.

laf / Reuters / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie