Tonga. Pierwsza ofiara śmiertelna tsunami po wybuchu podwodnego wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai

Świat
Tonga. Pierwsza ofiara śmiertelna tsunami po wybuchu podwodnego wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai
PAP/EPA/RAMMB/NOAA/NESDIS HANDOUT
Wcześniej dwie osoby utonęły w Peru z powodu fali wywołanej erupcją

Potwierdzona została pierwsza śmiertelna ofiara powodzi i podtopień na archipelagu wysp Tonga - podała agencja AFP. To 50-letnia Brytyjka, Angela Glover, która została porwana przez tsunami po próbie ratowania psów ze swojego schroniska dla zwierząt.

AFP podkreśla, że wyspy Tonga po uderzeniu w wybrzeża silnej fali, będącej następstwem sobotniej erupcji podwodnego wulkanu na południowym Pacyfiku, są pozbawione połączeń internetowych i telefonii komórkowej, a kataklizm odciął kabel komunikacyjny, łączący archipelag ze światem. Z kolei chmura popiołu wulkanicznego uniemożliwia lądowanie tam samolotów.

 

ZOBACZ: Peru: dwie osoby utonęły po nadejściu fali oceanicznej wywołanej erupcją wulkanu

 

W takich okolicznościach wiadomości sporadycznie wydostają się z wysp dzięki nielicznym telefonom satelitarnym. Według Czerwonego Krzyża skutkami trzęsienia może być dotkniętych do 80 tys. ze 105 tys. mieszkańców Tonga.

Pył wulkaniczny zanieczyścił wodę pitną

W poniedziałek służby Australii i Nowej Zelandii wykonywały loty nad Tonga, by ocenić skalę strat. "Wiemy, że zniszczenia są znaczne" - powiedziała premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern. Dodała, że najważniejszą potrzebą jest zabezpieczenie dostaw wody pitnej, ponieważ pył wulkaniczny prawdopodobnie zanieczyścił zbiorniki słodkiej wody.

 

ZOBACZ: La Palma. Po trzech miesiącach erupcja wulkanu Cumbre Vieja oficjalnie uznana za zakończoną

 

Archipelag Tonga znajduje się w tzw. pierścieniu ognia, czyli w otaczającej Ocean Spokojny strefie ciągłych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie