La Palma. Po trzech miesiącach erupcja wulkanu Cumbre Vieja oficjalnie uznana za zakończoną

Świat
La Palma. Po trzech miesiącach erupcja wulkanu Cumbre Vieja oficjalnie uznana za zakończoną
Europa Press/ABACA/Abaca/East News
Tegoroczny wybuch wulkanu na wyspie La Palma był pierwszym od 50 lat

Po około trzech miesiącach wulkan Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma zakończył erupcję i przestał być aktywny - oficjalnie uznał w sobotę sztab kryzysowy Kanarów (Pevolca). Erupcja rozpoczęła się 19 września, trwała 85 dni i 18 godzin - sprecyzowano.

- Sztab kryzysowy może dziś powiedzieć, że erupcja się zakończyła. Nie ma już lawy, znaczącej emisji gazów czy wstrząsów sejsmicznych - oświadczył podczas konferencji prasowej dyrektor Pevolca Julio Perez.

 

ZOBACZ: La Palma. Lawa z wulkanu Cumbre Vieja uwięziła psy. Próbują je ratować za pomocą dronów

 

Wulkan nie może przejawia aktywności przez 10 dni z rzędu, by naukowcy mogli uznać, że przestał być aktywny - podkreśliła agencja AFP.

 

Według grudniowego sprawozdania komisji działającej w ramach rządu hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich erupcja Cumbre Vieja doprowadziła do największych strat w historii Hiszpanii. Władze regionu szacują je wstępnie na ponad 840 mln euro.

Erupcja wymusiła ewakuację ponad 7 tys. osób

Tegoroczna erupcja pomimo długości trwania i licznych strat materialnych nie spowodowała ofiar śmiertelnych - wskazała AFP. Wymusiła jednak ewakuację ponad 7 tys. osób, a prawie 3 tys. budynków uległo zniszczeniu.

 

Był to pierwszy od 50 lat wybuch wulkanu na wyspie La Palma. Poprzednie erupcje miały miejsce w 1971 i 1949 roku - podała AFP

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie