Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski - rozmowy o bezpieczeństwie regionu

Polska
Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski - rozmowy o bezpieczeństwie regionu
Polsat News
Prezydenci ostatnio rozmawiali w grudniu

Sytuacja bezpieczeństwa w regionie będzie tematem konsultacji prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, które odbędą się w czwartek i piątek w Wiśle - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej poinformował, że pod koniec tygodnia - w czwartek i piątek - w Wiśle odbędą się konsultacje między prezydentami Ukrainy i Polski Andrzejem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim. Jak przekazał, tematem konsultacji będzie szeroko pojęta sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie i zagrożenia płynące ze strony Rosji.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda podziękował zdelegalizowanej przez rosyjski sąd organizacji "Memoriał"

 

Agencja Reutera przypomina, że w ostatnim czasie Rosja zgromadziła ponad 100 tys. żołnierzy przy swej granicy z Ukrainą. W związku z tą sytuacją obawy wyraziły Stany Zjednoczone, które twierdzą, że Rosja przygotowuje inwazję na Ukrainę, jeżeli środkami dyplomatycznymi Kreml nie zdoła osiągnąć swoich celów.

Rosja może podjąć "akcję wojskową"

Rosja zaprzecza planom ataku na sąsiada, niemniej zastrzega, że może podjąć bliżej nieokreśloną wojskowa akcję w przypadku nie spełnienia jej żądań - przypomina Reuters.

 

ZOBACZ: Joe Biden rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim. "Odpowiemy zdecydowanie w razie rosyjskiej inwazji"

 

Poprzednie spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy odbyło się 20 grudnia 2021 r. w miejscowości Huta na zachodzie Ukrainy w formacie Trójkąta Lubelskiego - z udziałem prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy.

 

Podczas szczytu podpisano wspólną deklarację prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego, w której m.in. podsumowano 30 lat stosunków między państwami i wezwano społeczność międzynarodową do zdecydowanej postawy wobec Rosji.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie