Państwo Związkowe przeprowadzi inspekcję sił i zdolności swoich wojsk przed lutowymi ćwiczeniami

Świat
Państwo Związkowe przeprowadzi inspekcję sił i zdolności swoich wojsk przed lutowymi ćwiczeniami
Mil.ru/Wikipedia Commons
Czołg T-72 podczas manewrów Zapad 2017.

Białoruś i Rosja przeprowadzą szybką inspekcję sił i zdolności Państwa Związkowego przed wspólnymi ćwiczeniami zaplanowanymi na luty - poinformował w poniedziałek, cytowany przez agencję BelTA, zastępca szefa białoruskiego Sztabu Generalnego Paweł Murawajko. Przyczyną ma być "koncentracja wojskowa w pobliżu białoruskich granic".

Zastępca szefa białoruskiego Sztabu Generalnego zapowiedział, że końcowym etapem inspekcji będą ćwiczenia wojskowe Union Resolve 2022.

 

- Białoruś i Rosja przeprowadzą szybką inspekcję sił i zdolności Państwa Związkowego przed wspólnymi ćwiczeniami zaplanowanymi na luty - poinformował Paweł Murawajko, dodając, że powodem działania jest "koncentracja wojskowa w pobliżu białoruskich granic". Jego zdaniem budzi to obawy i wymaga reakcji. 

 

- Ta reakcja będzie absolutnie adekwatna i przejrzysta. Wspólnie z rosyjskimi odpowiednikami przeprowadzimy niespodziewaną inspekcję sił reagowania i zdolności Państwa Związkowego – zacytowała wojskowego państwowa agencja informacyjna BelTA.

Powodem "militaryzacja Europy"

Według strony białoruskiej, postępuje militaryzacja państw europejskich, a siła kadrowa NATO wystarczyłaby do sprowokowania i rozpętania konfliktu międzynarodowego.

 

Murawajko powiedział, że "trwa głośna prowokacja wywołana tzw. kryzysem migracyjnym". - Ponad 20 tys. żołnierzy, w tym 15 tys. sił lądowych, zostało rozmieszczonych w Polsce - powiedział i dodał, że w krajach bałtyckich w sumie rozstawionych jest przy granicy 12 tys. żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy straży granicznej. 

 

ZOBACZ: Białoruś. Aleksandr Łukaszenka: Ukrainę trzeba przywrócić na łono "prawdziwej wiary"

 

Aleksandr Łukaszenko zatwierdził 17 stycznia scenariusz wspólnych białorusko-rosyjskich ćwiczeń operacyjnych zaplanowanych na luty. Ćwiczenia będą prowadzone na zachodniej i południowej granicy państwa. 

ap / ITAR-TASS
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie