Rada Naczelna PSL. Członkowie wybiorą Prezydium Rady

Polska
Rada Naczelna PSL. Członkowie wybiorą Prezydium Rady
PAP/Marcin Obara
Przewodniczący Rady Naczelnej PSL Waldemar Pawlak podczas posiedzenia Rady Naczelnej ugrupowania, na którym zostanie wybrane Prezydium Rady oraz zatwierdzony Naczelny Komitet Wykonawczy

Od godz.11 w sobotę w Hotelu Gromada w Warszawie trwa pierwsze po grudniowym kongresie PSL posiedzenie Rady Naczelnej ugrupowania, na którym zostanie wybrane Prezydium Rady oraz zatwierdzony Naczelny Komitet Wykonawczy.

Na początku grudnia ub. roku kongres PSL wybrał nowe władze partii. Prezesem został ponownie Władysław Kosiniak-Kamysz, a przewodniczącym Rady Naczelnej były prezes Stronnictwa Waldemar Pawlak.

 

ZOBACZ: Sondaż CBOS: PiS - 29 proc., KO - 18 proc., Polska 2050 - 12 proc., Lewica oraz PSL - po 3 proc.

 

Pawlak podkreślił w rozmowie, że w połowie stycznia odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, na którym zostaną wybrane władze naczelne, to znaczy Naczelny Komitet Wykonawczy i Prezydium Rady Naczelnej. "Chciałbym też, żebyśmy już rozpoczęli taką pracę merytoryczną i zajęli się projektami, które skupiałyby się na ważnych zagadnieniach dla kraju, dla środowisk, które reprezentujemy, na przykład dla przedsiębiorców, rolników, samorządowców" - powiedział były prezes PSL.

Zostanie wybrane Prezydium Rady

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 11 w Hotelu Gromada w Warszawie przy placu Powstańców Warszawy 2, a około godz. 15 planowana jest konferencja prasowa.

 

Obecny wiceszef Rady, poseł Marek Sawicki powiedział, że "na tym posiedzeniu z pewnością będzie wybrane Prezydium Rady, czyli wiceprzewodniczący i sekretarze, a także zatwierdzenie Naczelnego Komitetu Wykonawczego".

 

ZOBACZ: Władysław Kosiniak-Kamysz w "Gościu Wydarzeń": oczekuję dymisji ministra zdrowia

 

Według niego na pewno "będzie też jakaś dyskusja na temat kształtu pracy komisji, które Rada ewentualnie powoła bądź zasygnalizuje ich powołanie, a także bieżące sprawy polityczne".

 

Pawlak powiedział, że oprócz ukonstytuowania się Rady Naczelnej po kongresie, czyli wybrania Prezydium Rady i zatwierdzenia Naczelnego Komitetu Wykonawczego Rada będzie zmierzała do tego, żeby przyjąć uchwałę, "która dotyczy możliwości obniżenia cen energii w oparciu przede wszystkim o odblokowanie regulacji, które w tej chwili utrudniają rozwój energetyki odnawialnej, a także energetyki prosumenckiej".

Rada Naczelna PSL

Pod koniec ubiegłego roku Pawlak podkreślił, że chciałby, aby Rada Naczelna PSL funkcjonowała w bardzo szerokiej formie. Dodał, że Rada Naczelna i współpraca z prezesem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem powinna opierać się przede wszystkim na gruncie strategicznym.

 

- Rada Naczelna PSL jest społecznością zróżnicowaną. Są tam osoby, które zawodowo zajmują się polityką tak, jak posłowie i europosłowie, ale są też osoby, które funkcjonują w relacjach społecznych, jak samorządowcy, są przedsiębiorcy, rolnicy. Ludzie aktywni zawodowo w różnych dziedzinach prowadzący na przykład samodzielną działalność gospodarczą. Dlatego chciałbym zaproponować, aby Rada Naczelna funkcjonowała w bardzo szerokiej formie - mówił wówczas nowy przewodniczący Rady Naczelnej.

 

ZOBACZ: Kongres PSL. Kosiniak-Kamysz ponownie wybrany na prezesa. Pawlak przewodniczącym Rady Naczelnej PSL

 

Pytany jak układa się jego współpraca z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i czy przedstawił mu już swoją wizję kierowania Radą, Pawlak odparł, że rozmawiał z Kosiniakiem-Kamyszem o tej inicjatywie. "I zostało to bardzo dobrze odebrane" - dodał.

 

Dopytywany, czy ma aspiracje zostać ponownie prezesem partii, Pawlak odparł, że nie zajmuje się spekulacjami. "Byłem prezesem dwa razy i trzeba też w miarę +postępu PESELA+ dobierać sobie odpowiednio stanowisko. Myślę, że Rada Naczelna jest dobrym obszarem do takiej aktywności bardziej strategicznej. A tą stroną wykonawczą zajmuje się zwykle prezes partii. I uważam, że Kosiniak-Kamysz się bardzo dobrze tym zajmuje" - powiedział Pawlak.

Waldemar Pawlak został kierownikiem Rady Naczelnej PSL

Waldemar Pawlak jest jednym z najbardziej rozpoznawanych polityków Stronnictwa. Przez kilka ostatnich lat nie pełnił w partii żadnej poważniejszej funkcji, dlatego objęcie kierownictwa nad Radą Naczelną poniekąd jest jego powrotem do dużej polityki.

 

Pawlak dwukrotnie był Prezesem Rady Ministrów (1992, 1993–1995). Dwukrotnie był też prezesem PSL (1991-1997 i 2005-2012). W latach 2007–2012 pełnił funkcję wicepremiera i ministra gospodarki w rządach Donalda Tuska. Dwukrotnie kandydował na urząd prezydenta RP. Był posłem na Sejm nieprzerwanie w latach 1989–2015. Od 1992 r. Pawlak jest też prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Polityk stał się przed laty bohaterem piosenki zespołu Kult pt. "Panie Waldku, Pan się nie boi, czyli lewy czerwcowy"; utwór nawiązuje do upadku rządu Jana Olszewskiego, zaś tytułowym Waldkiem jest Pawlak, który został 5 czerwcu 1992 r. desygnowany na premiera.

 

ZOBACZ: Kongres Zielonych. Program partii: legalna aborcja i - od 2040 r. - energia tylko z OZE

 

Rada Naczelna jest najwyższą władzą PSL pomiędzy kongresami. Do jej kompetencji należy m.in. zastępowanie kongresu PSL w sprawach przekazanych jej przez kongres, a także odwołanie i wybór prezesa PSL oraz przewodniczącego Rady Naczelnej w okresie między kongresami.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie