Holandia. Mimo zakazu wznowiono działalność części restauracji

Świat
Holandia. Mimo zakazu wznowiono działalność części restauracji
Zdj ilustracyjne/Pixabay/Dimhou
Burmistrzowie czterech głównych miast - Amsterdamu, Rotterdamu, Utrechtu i Hagi zapowiedzieli, że będą egzekwować przepisy.

W wielu holenderskich miastach, mimo obowiązującego lockdownu, zostały w sobotę otwarte restauracje. - Chcemy dać przedsiębiorcom możliwość wysłania sygnału do rządu - czytamy w oświadczeniu burmistrzów miast z południowej Holandii, którzy wyrazili zgodę na otwarcie gastronomii.

Właściciele restauracji są rozczarowani piątkową konferencją premiera Marka Ruttego - wynika z doniesień niderlandzkich mediów. Mimo poluzowania obostrzeń, gastronomia zgodnie z decyzją rządu, musi nadal pozostać zamknięta.

 

ZOBACZ: Holandia zakaże kryptowalut? Transakcja emituje tyle CO2, co jedna rodzina przez trzy tygodnie

 

Dlatego wielu restauratorów zdecydowało się wznowić działalność i - jak informuje dziennik "NRC" - w wielu niderlandzkich miastach ponownie są czynne restauracje i punkty gastronomiczne. Tak jest m.in. w Limburgii, Holandii Północnej, Holandii Południowej i Brabancji.

 

W piątek piętnastu burmistrzów prowincji Limburgia na południu kraju ogłosiło, że zgadza się na otwarcie lokali gastronomicznych, aby przedsiębiorcy mogli wysłać rządowi "czytelny sygnał".

 

ZOBACZ: Holandia. Raper namawiał do przemocy wobec premiera i ministra zdrowia. Jest wyrok

 

Natomiast burmistrzowie czterech głównych miast - Amsterdamu, Rotterdamu, Utrechtu i Hagi zapowiedzieli, że będą egzekwować przepisy.

 

Stowarzyszenie branży gastronomicznej Koninklijke Horeca Nederland (KHN) zaznacza w wydanym oświadczeniu, że rozumie przedsiębiorców, którzy otwierają swoje biznesy. Zdaniem KHN zbyt długie zamknięcie jest "niesprawiedliwe i niepotrzebne".

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie