Holandia. Raper namawiał do przemocy wobec premiera i ministra zdrowia. Jest wyrok

Świat
Holandia. Raper namawiał do przemocy wobec premiera i ministra zdrowia. Jest wyrok
PAP/EPA/REMKO DE WAAL
Sześć tygodni więzienia to kara za podżeganie na Twitterze do przemocy wobec premiera Marka Rutte i ministra zdrowia Hugo de Jonge'a.

Holenderski raper spędzi dwa tygodnie w więzieniu. Sąd uznał, że podżegał do przemocy wobec premiera i ministra zdrowia - twarzy kampanii walki z COVID-19. Policja zatrzymała ostatnio mężczyznę za groźby wobec szefa gabinetu. Inny - z płonącą pochodnią - groził przed domem deputowanej. W Rotterdamie trwa proces mężczyzn, którzy chcieli zastrzelić szefa rządu i transmitować ścinanie głów polityków.

Holenderski raper Bouke van de V. został skazany na sześć tygodni więzienia za podżeganie na Twitterze do przemocy wobec premiera Marka Rutte i ministra zdrowia Hugo de Jonge'a.

Raper namawiał na Twitterze do zabójstwa?

Raper znany pod pseudonimem Convex Kafka napisał 6 lipca zeszłego roku na Twitterze, że mafiosi zamiast dziennikarzem powinni zająć się "Markiem i Hugo". Wpis opublikowany zaledwie kilka dni po zabójstwie dziennikarza śledczego Petera R.de Vriesa wywołał oburzenie.

 

Prokuratura uznała wpis za podżeganie do przemocy wobec premiera i ministra zdrowia i wystąpiła przeciwko Van de V. do sądu.

 

ZOBACZ: Holandia. Koronasceptyk złamał zakaz zbliżania się do premiera. Został aresztowany

 

"Politycy coraz częściej stają się ofiarami gróźb i zastraszania" - argumentował sędzia, który wymierzył oskarżonemu karę sześciu tygodni więzienia, z czego cztery orzeczone zostały w zawieszeniu.

Minister zdrowia: pogróżki nawet przed domem

Minister zdrowia Holandii Hugo de Jonge ma stracić swoje stanowisko w związku z tym, że premier Mark Rutte po roku od swojej dymisji ma w sobotę po burzliwych rozmowach koalicyjnych przedstawić królowi Niderlandów skład nowego gabinetu. Ustępujący szef resortu zdrowia powiedział dziennikarzom, że codziennie otrzymuje pogróżki. Często dochodzić ma do tego przed jego domem.

 

„Codziennie jestem obrażany i otrzymuję pogróżki” - powiedział minister zdrowia w talk show Op1, wyemitowanym w telewizji publicznej w czwartek wieczorem.

 

ZOBACZ: Holandia. Aresztowano mężczyznę, który groził śmiercią premierowi

 

De Jonge jest obok Ruttego twarzą rządowej strategii walki z koronawirusem. Podczas odbywających się regularnie demonstracji jest on głównym celem ataków dla przeciwników pandemicznych obostrzeń. Kilka miesięcy temu na placu Dam w Amsterdamie ustawiono nawet dla niego szubienicę.

 

Ze względów bezpieczeństwa 24 grudnia przed jego mieszkaniem uruchomiony został prowizoryczny posterunek policji. „Dzięki temu czuję się bezpieczniej, ale moja rodzina nie może już żyć normalnie” – mówi de Jonge.

Aresztowania za groźby wobec polityków

Kilka dni temu policja aresztowała w Holandii 52-letniego mężczyznę, który groził śmiercią premierowi Markowi Rutte.

W środę policja zatrzymała przed domem liderki socjalliberalnej D66 Sigrid Kaag mężczyznę z płonącą pochodnią, który wygrażał deputowanej.

 

- Stwarzanie zagrożenia dla polityków to podważanie rządów prawa i demokracji - powiedziała liderka D66 po zatrzymaniu grożącego jej napastnika z płonącą żagwią.

 

ZOBACZ: Holandia. Starcia z policją podczas demonstracji. 30 osób zatrzymanych, ranni funkcjonariusze

 

W czwartek w sądzie w Rotterdamie rozpoczął się z kolei proces ośmiu mężczyzn, którzy planowali m.in. zastrzelić holenderskiego premiera i ścinać głowy niderlandzkim politykom podczas transmisji na żywo.

hlk/pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie