Nikaragua. Poszukiwany przez Interpol irański terrorysta pojawił się na zaprzysiężeniu prezydenta

Świat
Nikaragua. Poszukiwany przez Interpol irański terrorysta pojawił się na zaprzysiężeniu prezydenta
PAP/EPA/Jorge Torres
"Jesteśmy zobligowani, by razem zniszczyć amerykański imperializm"

Mohsen Rezaji - poszukiwany czerwoną notą Interpolu terrorysta oskarżony przez Argentynę o udział w zamachu na centrum żydowskie w Buenos Aires w 1994 roku, a obecnie wysoki urzędnik irański ds. gospodarczych - wziął udział w zaprzysiężeniu Daniela Ortegi na prezydenta Nikaragui. Wspólnie z rządem Nikaragui Iran "zniszczy amerykański imperializm" - powiedział.

- Kiedy dotarły do nas groźby skierowane do Nikaragui przez USA, zrozumieliśmy, że musimy tu być, by zapewnić was o trwałości sojuszu Iranu i Nikaragui - powiedział Rezaji w przemówieniu wygłoszonym z okazji inauguracji prezydenta Daniela Ortegi w Managui.

 

- Jesteśmy na tej drodze razem i jesteśmy zobligowani, by razem zniszczyć amerykański imperializm - dodał, zapewniając władze Nikaragui o wsparciu w obliczu "amerykańskiej presji".

 

 

Mohsen Rezaji wziął udział w poniedziałkowym zaprzysiężeniu Ortegi na prezydenta razem z m.in. przywódcą Wenezueli Nicolasem Maduro i prezydentem Kuby Miguelem Diazem-Canelem.

Łamanie praw człowieka, bliskość i zrozumienie

- Istnieje pewna bliskość i poczucie zrozumienia pomiędzy rządami Kuby, Nikaragui, Wenezueli i Iranu - ocenił Fernand Lottenberg z Organizacji Państw Amerykańskich (OPA), cytowany w piątek przez portal Infobae. W środę - jak poinformował kubański rząd - Diaz-Canel spotkał się w Nikaragui z przedstawicielem Iranu, by omówić łączące te kraje kwestie.

 

ZOBACZ: Kuba. Zabrakło papieru na kartki zakupowe

 

Zrzeszająca państwa obu Ameryk OPA skrytykowała w czwartek obecność Rezajiego w Nikaragui, podobnie jak władze Argentyny. Irańczyk został oskarżony przez rząd Argentyny o udział w ataku na centrum kultury żydowskiej w Buenos Aires w 1994 roku, w wyniku którego zginęło 85 osób.

 

W dniu inauguracji Ortegi Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską nałożyły kolejne sankcje na związane z rządem Nikaragui podmioty i państwowych urzędników. Objęte sankcjami osoby oskarża się o łamanie podstawowych praw człowieka, przemoc wobec obywateli Nikaragui oraz korupcję.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie