Kuba. Zabrakło papieru na kartki zakupowe

Świat
Kuba. Zabrakło papieru na kartki zakupowe
Flickr/Patrick Nouhailler
Sprzedaż żywności na kartki obowiązuje na Kubie od 1962 roku

Na Kubie wyczerpały się zapasy papieru na druk książeczek służących do zakupu deficytowych towarów, głównie żywności - wynika z ustaleń niezależnego serwisu internetowego 14ymedio.

Portal wskazał, że problemy z papierem na kartki zakupowe potwierdza wydany 18 grudnia dokument Ministerstwa Handlu Wewnętrznego Kuby. Wynika z niego, że brak książeczek na 2022 rok jest efektem występujących w imporcie “niedoborów surowców”. Resort zapewnił, że do lutego 2022 roku problem zostanie rozwiązany i będą nowe książeczki.

 

ZOBACZ: Izrael ogranicza sprzedaż Pegasusa. Na nowej liście brakuje m.in. Polski

 

Książeczki kartkowe wprowadziły na Kubie komunistyczne władze w 1962 roku, czyli już w trzy lata po rewolucji. Są one dokumentem ułatwiającym reglamentację towarów, a jednocześnie zakup obywatelom podstawowych towarów po znacznie obniżonej cenie.

 

Lista figurujących w książeczkach produktów w ostatnich dekadach została wyraźnie ograniczona, a obecnie znajdują się na nich głównie artykuły żywnościowe, m.in. ryż, fasola, mięso i olej.

 

ZOBACZ: WHO: w 2022 r. na świecie może brakować 1-2 mld strzykawek do wykonywania szczepień

 

W 2011 roku władze Kuby rozważały możliwość likwidacji książeczek kartkowych jako systemu przestarzałego, nieskutecznego i "demotywującego do pracy”. Ostatecznie jednak kierownictwo reżimu postanowiło utrzymać je przez bliżej nieokreślony czas.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie