Francja dopuszcza do użytku szczepionkę przeciw koronawirusowi firmy Novavax

Świat
Francja dopuszcza do użytku szczepionkę przeciw koronawirusowi firmy Novavax
PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
Pierwsze dostawy Nuvaxovidu trafią do Francji na początku lutego

Francuski regulator rynku leków HAS dopuścił w piątek do użytku szczepionkę przeciw koronawirusowi amerykańskiej firmy Novavax wyprodukowaną według klasycznej technologii. Ma ona być alternatywą dla osób, które nie chcą szczepić się preparatami opartymi na technologii mRNA.

Szczepionka Novavax, której nazwa rynkowa brzmi Nuvaxovid, oraz dostępny już dla osób powyżej 55. roku życia preparat firmy Janssen będą rozwiązaniem dla osób, które nie mogą lub nie chcą skorzystać ze szczepionek wyprodukowanych w technologii mRNA, jak Pfizer czy Moderna - poinformował HAS.

 

Jednak HAS zaleca, aby w ramach pierwsze dwóch dawek szczepionki przeciw koronawirusowi stosować w miarę możliwości te, które oparte są na technologii mRNA, ponieważ są bardziej skuteczne.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Niemczech. Nowe restrykcje, a wśród nich skrócenie kwarantanny

 

Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omikron koronawirusa HAS podkreśla, że należy wykorzystać preparaty Nuvaxovid i Janssen do szybkiego, wstępnego zaszczepienia osób, które nie zdecydowały się na nowocześniejsze preparaty, aby "uzupełnić ochronę (...) tych osób i przyspieszyć kampanię szczepień dawką przypominającą".

 

Resort zdrowia zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że pierwsze dostawy Nuvaxovidu trafią do Francji na początku lutego.

Łagodne działania niepożądane 

Komisja Europejska dopuściła do obrotu w UE szczepionkę Novavaxu 21 grudnia. Wcześniej Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła w przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie Nuvaxovidu do obrotu w celu zapobiegania infekcji koronawirusem u osób w wieku powyżej 18 lat.

 

Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania COVID-19.

 

ZOBACZ: Szwecja. U premier Magdaleny Andersson potwierdzono COVID-19

 

Działania niepożądane obserwowane podczas stosowania Nuvaxovidu w badaniach były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Najczęstsze z nich to ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból mięśni, ból głowy, ogólne złe samopoczucie, ból stawów oraz nudności lub wymioty.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie