Francja. Od piątku w Paryżu maseczki obowiązkowe na zewnątrz

Świat
Francja. Od piątku w Paryżu maseczki obowiązkowe na zewnątrz
PAP/EPA/IAN LANGSDON
Na zdjęciu: kolejka do punktu testującego w kierunku COVID-19 w stolicy Francji Paryżu.

Prefektura policji stolicy Francji ogłosiła w środę wieczorem, że od piątku w Paryżu będzie obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz. Restrykcje zostają zaostrzone, aby przeciwstawić się fali zakażeń wariantem Omikron koronawirusa. We Francji minionej doby wykryto rekordowy dzienny przyrost zakażeń SARS-CoV-2 - 208 tys. przypadków - najwięcej w pandemii. To także rekord infekcji w Europie.

Obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz dotyczyć będzie osób w wieku od 11 lat "z wyjątkiem osób znajdujących się wewnątrz samochodów, rowerzystów i innych użytkowników dróg oraz osób uprawiających rekreacyjnie sport" - sprecyzowano w komunikacie policyjnym.

Paryż broni się przed COVID-19

Noszenie maseczek będzie obowiązywać w Paryżu także w miejscach otwartych dla publiczności "z wyjątkiem Lasku Bulońskiego i Lasku Vincennes". Nie będzie dostępu do paryskich lotnisk Charles de Gaulle, Le Bourget i Orly dla osób towarzyszących pasażerom.

 

"Regularne i wzmocnione kontrole rozpoczną się od piątku, szczególnie w miejscach najbardziej zatłoczonych w stolicy" - napisano w komunikacie.

 

ZOBACZ: Francja. Największa dobowa liczba zakażeń od początku pandemii. To także rekord infekcji w Europie

 

Noszenie maseczek wewnątrz budynków publicznych i w transporcie publicznym jest już obowiązkowe w całej Francji. Osoby, które nie przestrzegają przepisów są karani mandatem w wysokości 135 euro.

 

Prefektura ogłosiła jednocześnie zakaz "wszelkiej działalności tanecznej w pomieszczeniach publicznych". Dyskoteki są zamknięte w Paryżu od 10 grudnia, a potem dodatkowo będą nieczynne przez trzy tygodnie stycznia. Zabroniono też w mieście spożywania alkoholu na zewnątrz.

Mobilizacja funkcjonariuszy na noc sylwestrową

Podczas nocy sylwestrowej przestrzegania przepisów w Paryżu pilnować będzie 9 tys. policjantów i żandarmów.

 

ZOBACZ: USA. Eksperci zapowiadają "przerażającą fazę pandemii" z powodu niewystarczającego wyszczepienia

 

We Francji minionej doby wykryto rekordowy dzienny przyrost zakażeń koronawirusem - 208 tys. przypadków. Według oficjalnych danych ok. 77 proc. francuskiej populacji jest w pełni zaszczepione, co zmniejsza liczbę hospitalizacji i zgonów w związku z Covid-19.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie