Wiceszefowa dyplomacji USA: Rosja nie zobowiązała się do deeskalacji

Świat
Wiceszefowa dyplomacji USA: Rosja nie zobowiązała się do deeskalacji
Reuters
Wiceszefowa dyplomacji USA: Rosja nie zobowiązała się do deeskalacji

- Trudno spodziewać się, że gaz popłynie przez Nord Stream 2 w razie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie - oświadczyła wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman po zakończeniu spotkania Rady NATO-Rosja.

Rosja nie zobowiązała się do deeskalacji napięć podczas obrad Rady NATO-Rosja - przekazała wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman. Dodała, że USA i NATO są przygotowane na każdy scenariusz.

 

- Mam nadzieję, że kiedy wiceminister spraw zagranicznych Gruszko i wiceminister obrony Fomin wrócą do Moskwy i poinformują o przebiegu rozmów prezydenta Rosji, to zrozumieją - a prezydent Rosji się z tym zgodzi - że dyplomacja jest słuszną ścieżką - powiedziała Sherman, dodając jednak, że Rosja nie zapowiedziała podczas rozmów, że wycofa wojska spod granicy Ukrainy.

 

ZOBACZ: Ukraina. Mer Kijowa Witalij Kliczko formuje sztab obrony terytorialnej

 

Dodała, że wybór ścieżki dyplomacji lub eskalacji należy do Rosji, ale NATO i USA są przygotowane na każdy ze scenariuszy. Podkreśliła, że przedstawiciele Moskwy ani nie potwierdzili, ani nie odrzucili propozycji dalszych rozmów. Nie zobowiązali się też do wycofania wojsk znad granicy z Ukrainą i deeskalacji napięć.

Nord Stream 2

Trudno spodziewać się, że gaz popłynie przez Nord Stream 2 w razie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie - oświadczyła wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman po zakończeniu spotkania Rady NATO-Rosja.

 

Pytana podczas konferencji prasowej o to, czy USA i Niemcy mają wspólne stanowisko co do przyszłości bałtyckiego gazociągu w razie wznowienia rosyjskiej agresji na Ukrainię, Sherman powtórzyła stanowisko wyrażone wcześniej przez sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

 

ZOBACZ: Rosja rozpoczyna kolejne manewry przy granicy z Ukrainą. Zebrało się ponad 10 tys żołnierzy

 

- Nord Stream 2 to rosyjski projekt geopolityczny (...) W tej chwili gaz nie płynie przez niego, a niemiecka agencja zawiesiła proces certyfikacji. Trudno spodziewać się, że gaz popłynie przez gazociąg, jeśli Rosja wznowi agresję przeciwko Ukrainie - powiedziała.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie