Słowacja. Dwie dawki szczepionki nie wystarczą do udziału w niektórych atrakcjach

Świat
Słowacja. Dwie dawki szczepionki nie wystarczą do udziału w niektórych atrakcjach
PAP/EPA/Tino Romano
W Słowacji dwie dawki szczepionki nie wystarczą do udziału w niektórych atrakcjach

Dopiero trzecia dawka szczepionki przeciwko Covid-19 będzie uprawniać do wstępu do niektórych miejsc publicznych lub udziału w niektórych imprezach na Słowacji. Rząd Eduarda Hegera skrócił w środę ważność zaświadczenia o przebyciu choroby ze 180 na 90 dni.

Rząd zdecydował także o zniesieniu zakazu zgromadzeń, który obowiązywał od listopada 2021 r.

 

Zmiany w honorowaniu zaświadczeń o przebytej chorobie lub posiadaniu dwóch dawek szczepionki przyjęto w związku ze spodziewaną falą wariantu Omikron. Mają obowiązywać od 19 stycznia br. i dotyczyć będą gości ośrodków wellness, siłowni i parków wodnych, a także bali i dyskotek.

 

ZOBACZ: Włochy. Nowy rekord: 686 tysięcy szczepień przeciw COVID-19 w jednym dniu

 

Bez żadnych dalszych wymogów mogą z nich korzystać osoby mające trzy dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Osoby mające dwie dawki muszą dodatkowo okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jednocześnie ważność certyfikatów o przyjętych szczepionkach skrócono z 12 do 9 miesięcy.

Gdzie można iść z dwoma dawkami?

Od środy obowiązuje nowa kwalifikacja imprez masowych i związanych z nią dopuszczalną liczbą uczestników oraz zasad, na jakich mogą w nich uczestniczyć.

 

ZOBACZ: Naukowcy przeprowadzili badania pilotażowe doustnej szczepionki przeciwko COVID-19

 

Imprezy o najniższym ryzyku epidemicznym, czyli np. zawody sportowe, spektakle kinowe lub teatralne, mogą być organizowane maksymalnie dla 100 osób, które muszą mieć maseczkę ochronną klasy FFP2 i certyfikat covidowy, potwierdzający przyjęcie przynajmniej dwóch dawek szczepionki. Obowiązuje zakaz konsumpcji, a wszyscy uczestnicy muszą mieć miejsca siedzące. Nie wolno im wznosić okrzyków i śpiewać.

Imprezy o średnim ryzyku

Udział w imprezach o średnim ryzyku pozwala na zajęcie także miejsc stojących, konsumpcję i śpiew. W dalszym ciągu potrzebna jest maseczka ochronna i certyfikat szczepień. Podczas imprez kulturalnych, kongresów lub nabożeństw może uczestniczyć 100 osób, lub mogą zająć 25 proc. miejsc.

 

Ostatnią kategorią są imprezy o najwyższym stopniu zagrożenia. Zaliczono do nich śluby i wesela, przyjęcia okolicznościowe, bale i dyskoteki oraz spotkania towarzyskie w lokalach gastronomicznych. Nie są na nich potrzebne maseczki ochronne, ale wymagane są trzy dawki szczepionki lub dwie oraz negatywny test na obecność koronawirusa. W takich imprezach może uczestniczyć do 20 osób, a organizator musi znać ich dane.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie