Rada Rosja-NATO. "Relacje Rosji i NATO są na krytycznie niskim poziomie"

Świat
Rada Rosja-NATO. "Relacje Rosji i NATO są na krytycznie niskim poziomie"
Reuters
Wiceminister MSZ Rosji Aleksandr Gruszko

Wszystkie propozycje Rosji znajdują się na stole rozmów z NATO – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony po zakończeniu rozmów Rady NATO-Rosja w Brukseli, która w środę zebrała się po raz pierwszy po blisko 2,5 rocznej przerwie.

- Wszystkie propozycje Rosji zostały przekazane Radzie Rosja-NATO i znajdują się na stole rozmów – poinformowało ministerstwo obrony Rosji. Komunikat cytuje agencja RIA Nowosti.

 

ZOBACZ: Jens Stoltenberg: Rosja nie ma prawa weta w sprawie tego, czy Ukraina może zostać członkiem NATO

 

Gwarancje nierozszerzenia NATO na Ukrainę i inne kraje, to kluczowe kwestie – oświadczyło w środę rosyjskie ministerstwo obrony po zakończeniu rozmów Rady NATO-Rosja w Brukseli, które odbyły się po raz pierwszy po blisko 2,5 rocznej przerwie.

 

W komunikacie wskazano także, że w relacjach pomiędzy Rosją i NATO jedną z najważniejszych kwestii jest "ograniczenie działalności wojskowej w Europie".

Aleksandr Fomin: relacje Rosji i NATO są na krytycznie niskim poziomie

Relacje Rosji i NATO są na krytycznie niskim poziomie – oświadczył po zakończeniu posiedzenia Rady NATO-Rosja w środę w Brukseli wiceminister obrony Aleksandr Fomin. Informuje o tym w komunikacie rosyjski resort obrony.

 

- Ma to miejsce na tle globalnej niestabilności, zagrożeń terrorystycznych, narastania kolejnego wyścigu zbrojeń i degradacji architektury bezpieczeństwa w Europie – ocenił Fomin.

 

- Zastępca ministra obrony generał Aleksandr Fomin przedstawił rosyjską ocenę stanu relacji w sferze bezpieczeństwa europejskiego, a także udzielił wyjaśnień, dotyczących militarnych aspektów rosyjskiego projektu porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa – podano w komunikacie ministerstwa obrony Rosji.

MSZ Rosji: pomiędzy Rosją i NATO brak pozytywnej wspólnej agendy

Dalsze rozszerzenie NATO wiąże się z ryzykiem, które przeważy to rozszerzenie – oświadczył w środę po zakończeniu rozmów Rady NATO-Rosja w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko. Jak przekazał, rozmowy były "otwarte, bezpośrednie, lecz pokazały wiele rozbieżności.

 

- Rozmowy Rosji i NATO były otwarte i bezpośrednie, głębokie i szczegółowe. Jednocześnie pokazały wiele rozbieżności w fundamentalnych sprawach – oznajmił wiceminister spraw zagranicznych, cytowany przez RIA Nowosti.

 

Gruszko oświadczył również, że pomiędzy Rosją i NATO "w ogóle nie ma pozytywnej wspólnej agendy". Zarzucił również, że "NATO nie zamierza uwzględniać interesów innych".

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie