Nowe pociągi dla SKM Warszawa. Jeden ma barwy Unii Europejskiej. Zaprezentował je Rafał Trzaskowski

Polska Wiktor Kazanecki
Nowe pociągi dla SKM Warszawa. Jeden ma barwy Unii Europejskiej. Zaprezentował je Rafał Trzaskowski
PAP/Wojciech Olkuśnik
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas prezentacji nowych pociągów dla stołecznej Szybkiej Kolei Miejskiej

Pociąg ozdobiony złotymi gwiazdami z flagi Unii Europejskiej wkrótce wyjedzie na warszawskie tory. Podobnie jak 20 innych składów, wyprodukowanych przez nowosądecki Newag, trafi do floty Szybkiej Kolei Miejskiej. - Chcemy przypomnieć, jak ważne jest członkostwo w Unii i ile stolica na nim skorzystała. To w sumie 18 miliardów złotych - stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Na razie do Warszawy przyjechały dwa spośród zamówionych 21 pociągów. Zaprezentowano je w środę na terenie bazy Szybkiej Kolei Miejskiej na stołecznych Odolanach. Zjawił się tam m.in. prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

 

Wyjaśnił on, dlaczego jeden ze składów pomalowany jest na niebiesko-granatowo, a nie jak pozostałe, na czerwono-żółto-biało. Ponadto na jego boku widoczne są gwiazdy z flagi Unii Europejskiej.

 

ZOBACZ: Bilet weekendowy PKP Intercity. Mateusz Mahamid pobił rekord liczby przejechanych kilometrów

 

- Chcemy przypomnieć, jak ważne jest członkostwo w UE i ile stolica na nim skorzystała. To w sumie 18 miliardów złotych, czyli tak, jakby każdy mieszkaniec miasta otrzymał 10 tysięcy złotych - wyliczał Trzaskowski.

 

Pociąg SKM od Newagu, pomalowany w kolory Unii EuropejskiejMiasto Stołeczne Warszawa
Pociąg SKM od Newagu, pomalowany w kolory Unii Europejskiej

 

Jak dodał, większość "tak dużych projektów", jak włączenie 21 nowych pociągów do floty SKM jest wspierana przez środki z Unii Europejskiej. Zauważył również, że Newag - producent tych składów - jest rodzimym, polskim przedsiębiorstwem. 

Unijny pociąg SKM Warszawa wyjedzie w trasę do końca marca

Obecny na prezentacji Józef Michalik, wiceprezes Newagu, dodał, że unijny skład uświetnia również miniony Europejski Rok Kolei, czyli 2021 r., jak i "pewien szczególny fakt". 

 

- Ten pociąg jest dwusetnym elektrycznym zespołem trakcyjnym wyprodukowanym przez Newag i pochodzącym z serii pojazdów Impuls - powiedział. 

 

Rafał Trzaskowski za pulpitem maszynisty w nowym pociągu SKMPAP/Wojciech Okulśnik
Rafał Trzaskowski za pulpitem maszynisty w nowym pociągu SKM

 

Głos zabrał także Alan Beroud, szef stołecznej Szybkiej Kolei Miejskiej. - Te dwa nowe pociągi udało się otrzymać trzy miesiące przed terminem wynikającym z harmonogramu. Wprowadzimy je do rozkładu jazdy jeszcze w I kwartale 2022 roku - powiedział.

 

Prezes SKM uściślił, że najpierw skorzystają z nich pasażerowie linii S2, łączącej Lotnisko Chopina z centrum Warszawy i podmiejskim Sulejówkiem.

 

We wnętrzu pociągu zainstalowano m.in. tablice informujące o następnej stacjiWarszawski Transport Publiczny
We wnętrzu pociągu zainstalowano m.in. tablice informujące o następnej stacji

Nowe pociągi SKM. W środku dłuższych zmieści się 835 pasażerów

Wartość inwestycji, którą pochwalili się Trzaskowski, Michalik i Beroud, to 668 mln zł brutto, z czego około 200 mln zł pochodzi ze środków unijnych. W jej ramach do miasta trafi sześć pociągów 4-członowych o długości 75,6 metra oraz piętnaście 5-członowych, mających niemal 92 metry.

 

Na pokładach podróżni znajdą m.in. zasięg Wi-Fi, ładowarki USB, miejsca na rowery, wózki oraz większy bagaż czy system informacji oraz biletomaty. W pojazdach zainstalowano również defibrylatory - urządzenia ratujące życie w przypadkach zaburzeń pracy serca.

 

Wnętrze nowego pociągu SKMWarszawski Transport Publiczny
Wnętrze nowego pociągu SKM

 

W dłuższych składach zmieści się 835 osób, z czego 186 zajmie miejsca siedzące. Krótsze pociągi pomieszczą maksymalnie 680 pasażerów, spośród których 144 skorzysta z foteli.
 

Szybka Kolej Miejska jest elementem Warszawskiego Transportu Publicznego. Pociągi tego przewoźnika przeważnie korzystają z tych samych torów co Koleje Mazowieckie czy PKP Intercity, lecz trasy ułożone są tak, by obsłużyć przede wszystkim stacje w stolicy i graniczących z nią miejscowościach. 

Warszawa inwestuje też w metro i tramwaje

To niejedyna komunikacyjna inwestycja, którą w ostatnim czasie przeprowadza ratusz pod kierunkiem Rafała Trzaskowskiego. Pod koniec grudnia w czeskim Pilznie rozpoczęły się testy pierwszego pociągu metra, który wyprodukowała Škoda.
 
Nowy pociąg metra dla Warszawy podczas jazdy testowej w CzechachWarszawski Transport Publiczny
Nowy pociąg metra dla Warszawy podczas jazdy testowej w Czechach
 
W sumie do Warszawy trafi 37 nowych składów dla podziemnej kolei, ochrzczonych oficjalnie "Varsovia". Miłośnicy transportu zbiorowego wolą jednak nazywać je "Krecikami". 
 
Ponadto na stołeczne drogi stopniowo wyjeżdżają tramwaje pochodzące z fabryki Hyundaia w Korei Południowej. Ich imieniem jest "Warsolino", a spotkać można je na linii "17" (PKP Służewiec - Winnica).
 
Koreański tramwaj w stolicy podczas obsługi Warszawski Transport Publiczny
Koreański tramwaj w stolicy podczas obsługi "siedemnastki"
 
W sumie do stolicy przyjadą 123 tramwaje Hyundai Rotem. Ratusz prognozuje, że wszystkie dotrą do zajezdni do kwietnia 2023 roku. Wtedy Warszawa będzie dysponowała największą flotą tramwajów niskopodłogowych w Polsce, liczącą 430 pojazdów, czyli 70 proc. całego taboru.
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie