Koronawirus; Włochy. Badania: jedna trzecia zakażonych przebywa w szpitalach z innego powodu

Świat
Koronawirus; Włochy. Badania: jedna trzecia zakażonych przebywa w szpitalach z innego powodu
Pixabay/Mitrey
66 procent przebywających w szpitalach ma zdiagnozowane zapalenie płuc wywołane przez ten patogen

We Włoszech jedna trzecia hospitalizowanych zakażonych koronawirusem osób przebywa w szpitalu nie z powodu objawów COVID-19, ale innych chorób - wynika z analiz z sześciu placówek w kraju. Oznacza to, że pacjenci ci trafili do szpitala, by leczyć inne schorzenia, a test wykazał też u nich zakażenie koronawirusem.

W szpitalach przebywa obecnie ponad 18,6 tysięcy zakażonych osób, w tym około 1600 na intensywnej terapii.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Rekord hospitalizacji w USA. Stan wyjątkowy w niektórych stanach

 

Badania przypadków sondażowej grupy 550 zakażonych pacjentów, przeprowadzone przez włoską federację placówek szpitalnych w Rzymie, Brescii, Genui, Bolonii, Bari i Avellino wykazały, że 34 procent z nich nie ma objawów COVID-19, czyli choroby wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. W szpitalu są z powodu innych schorzeń takich, jak uraz, zawał, wylew, niewydolność różnych organów, cukrzyca, choroby onkologiczne i neurologiczne. Są wśród nich także kobiety ciężarne, wymagające terapii ginekologicznej i położniczej.

"Hospitalizowani nie z powodu wirusa, ale z wirusem"

Dodatkowo test wykazał u nich obecność koronawirusa. To, jak wyjaśniono, "hospitalizowani nie z powodu wirusa, ale z wirusem". Pozostali pacjenci, czyli 66 procent przebywających w szpitalach ma zdiagnozowane zapalenie płuc wywołane przez ten patogen.

 

ZOBACZ: Nowe rekordy pandemii - 220 tys. zakażeń w ciągu doby we Włoszech, ponad 360 tys. we Francji

 

W analizie tych danych federacja szpitali zwróciła uwagę na różnicę wieku między pacjentami; ci umieszczeni w szpitalu z powodu wirusa są starsi , a średnia ich wieku wynosi 69 lat. Tylko 14 procent z nich zaszczepiła się dwiema lub trzema dawkami.

 

Hospitalizowani w rezultacie innych chorób mają średnio 56 lat, a zaszczepieni stanowią wśród nich 27 procent. W obu tych grupach, podkreśla się, zdecydowanie dominują zatem niezaszczepieni.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie