Brazylia. Ulewne deszcze spowodowały śmierć 10 osób. Wśród ofiar są dzieci

Świat
Brazylia. Ulewne deszcze spowodowały śmierć 10 osób. Wśród ofiar są dzieci
Flickr/BenGrantham
Wśród ofiar powodzi są dzieci

Ulewne deszcze w brazylijskim stanie Minas Gerais zabiły w ciągu dwóch dni 10 osób. Wśród ofiar są dzieci. Ponad 17 tysięcy Brazylijczyków było zmuszonych opuścić swoje domy. Śmierci potwierdzono zaledwie trzy dni po tym, jak 10 innych osób zginęło przez osunięcie się bloku skalnego na jeziorze Furnas.

W nocy z niedzieli na poniedziałek, w wyniku burz i ulewnych deszczy, dochodziło do powodzi i osunięć ziemi, w których ginęli ludzie. Wśród ofiar jest 11-letnia dziewczynka - podaje Państwowy Koordynator Obrony Cywilnej. 

 

W Brazylii ulewne deszcze padają od października. W wyniku opadów, w południowo-wschodniej części kraju zginęło w sumie 19 osób. Ponadto, trzy dni temu, w wyniku osunięcia się bloku skalnego zginęło 10 innych osób. 

 

ZOBACZ: Brazylia. Władze medyczne potwierdził sześć przypadków flurony. Badani są kolejni pacjenci

 

Meteorolożka Estael Sias wskazała, że "z pewnością istnieje związek"  między ulewnymi deszczami a zawaleniem się klifu. 

 

- Faktem jest, że długi i intensywny okres deszczów wygenerował infiltrację wody w skałach, która spowodowała ruch skał i upadek ściany klifu - wyjaśniła. - Kilka filmów wideo pokazuje, że kilka minut wcześniej była ogromna ilość deszczu spadającego z wodospadów w tym regionie wywierając duży nacisk na skały - dodała.

Ewakuacja mieszkańców 

Brazylijskie władze podają, że dotychczas 17 237 osób musiało opuścić swoje domy w poszukiwaniu schronienia przed burzami. 

 

- Styczeń był bardzo trudny dla Minas Gerais ze względu na ilość opadów, a jeszcze bardziej koncentrację deszczu w krótkim czasie - powiedział wicegubernator stanu Paulo Brant.

 

ZOBACZ: Brazylia. Skrzydła samolotu złamały się podczas oprysków. Maszyna runęła na pola

 

- Nie powinniśmy przeklinać deszczu ani obwiniać natury. W dużej mierze skutki są spowodowane błędami z przeszłości, takimi jak bezładna ekspansja miast oraz sedymentacja i zanieczyszczenie rzek - dodał.

 

Z 853 gmin w stanie Minas Gerais, w 145 ogłoszono stan wyjątkowy z powodu ekstremalnych warunków pogodowych.

 

Meteorolodzy wskazują, że ulewy mogą potrwać jeszcze ponad tydzień, "co niestety, może oznaczać więcej katastrof". Zmniejszenie opadów deszczu spodziewane jest w drugiej połowie stycznia, ale "luty i marzec pozostają okresami wysokich opadów".

 

mad/pdb / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie