Szef MSZ Ukrainy: Rosja wysunęła żądania nie do przyjęcia

Świat
Szef MSZ Ukrainy: Rosja wysunęła żądania nie do przyjęcia
Flickr.com/Estonian Foreign Ministry/ (CC BY 2.0)
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba

Podczas rozmów w Genewie Rosji dano do zrozumienia, że nie ma prawa głosu w kwestii członkostwa Ukrainy w NATO - uważa szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany we wtorek przez portal RBK-Ukraina. Według niego Rosja wysunęła żądania nie do przyjęcia.

W poniedziałek wieczorem, w Genewie zakończyły się rozmowy delegacji Stanów Zjednoczonych i Rosji, prowadzone w ramach dialogu o stabilności strategicznej. Stany Zjednoczone przedstawiły propozycje dotyczące rozmieszczenia pocisków rakietowych i ograniczenia ćwiczeń wojskowych, ale odrzuciły postulaty Rosji dotyczące zakończenia polityki otwartych drzwi NATO - oświadczyła wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman.

MSZ Ukrainy: Rosja przedstawiła żądania nie do przyjęcia

Jest jeszcze zbyt wcześnie, by wyciągać szczegółowe wnioski w sprawie negocjacji z Rosją, ale ogólny obraz już się zarysowuje; Federacja Rosyjska zainicjowała negocjacje o tzw. "gwarancjach bezpieczeństwa", żeby maksymalnie podnieść stawki, wysuwając żądania nie do przyjęcia - ocenił szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany we wtorek przez portal RBK-Ukraina.

 

ZOBACZ: Rosja. Rzecznik Kremla: nie ma istotnych powodów do optymizmu po rozmowach z USA

 

Kułeba dodał, że "cynizm sytuacji" polega na tym, że Rosja chce gwarancji bezpieczeństwa, "podczas gdy jej armia pobrzękuje bronią przy granicy ukraińskiej, utrzymuje w niewoli Krym i walczy w Donbasie" - pisze portal.

 

- Oprócz tego rosyjskie służby specjalne naruszają bezpieczeństwo na granicy Białorusi z Polską i Litwą, a dostawy gazu przekształcają się w instrument polityki zewnętrznej - wskazał szef MSZ.

Kułeba: Rosja nie ma prawa głosu ws. członkostwa Ukrainy w NATO

Według szefa ukraińskiej dyplomacji, Zachód nie zgodzi się na to, by dać Rosji "prawne gwarancje" w sprawie nierozszerzania Sojuszu na wschód, bo byłoby to jego "strategiczną porażką".

 

- Rosja nie ma prawa głosu w kwestii członkostwa Ukrainy w NATO. To "czerwona linia", której nie przekroczy ani Ukraina, ani nasi partnerzy - uważa Kułeba. 

 

ZOBACZ: Zakończyły się rozmowy USA-Rosja dotyczące sytuacji wokół Ukrainy

 

Minister stwierdził, że Rosji w Genewie wysłano sygnał w sprawie tego, że nie będzie żadnych uzgodnień o Ukrainie bez Ukrainy - podaje RBK-Ukraina. Jak dodał, rozmowy powinny rozpoczynać się od rosyjskiej deeskalacji przy granicy Ukrainy i wycofania się Rosji z Krymu i Donbasu.

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie