Sondaż. Polacy chcą wyjaśnienia w sprawie podsłuchów Pegasusem

Polska
Sondaż. Polacy chcą wyjaśnienia w sprawie podsłuchów Pegasusem
PAP/Wojciech Olkuśnik
Krzysztof Brejza wraz z żoną w Sejmie

Przeważająca liczba ankietowanych opowiada się za wyjaśnieniem kwestii używania systemu inwigilacji elektronicznej Pegasus przez służby specjalne wobec senatora PO Krzysztofa Brejzy - wynika z sondażu dla "DGP" i RMF FM. Jedynie 15 proc. pytanych uważa, że sprawa nie wymaga wyjaśnienia.

Na pytanie, "czy twoim zdaniem sprawa domniemanego używania systemu inwigilacji elektronicznej Pegasus przez polskie służby specjalne wobec m.in. senatora PO Krzysztofa Brejzy powinna być wyjaśniona", 64,8 proc. ankietowanych odpowiedziało, że wymaga to wyjaśnienia, czy to przez NIK, czy przez którąś z komisji. Natomiast 14,9 proc. badanych uważa, że sprawa domniemanej inwigilacji Pegasusem nie wymaga wyjaśnienia.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro: Nie widzę powodów, by powoływać komisję śledczą w sprawie Pegasusa

 

Wśród wyborców PiS 32 proc. nie oczekuje informacji o Pegasusie, a 31 proc. nie ma zdania. Inaczej wygląda sytuacja wśród elektoratu opozycji. 39 proc. wyborców KO i aż 60 proc. lewicowych uważa, że niejasności powinna wyjaśnić sejmowa komisja śledcza. W obu elektoratach sporym poparciem cieszy się pomysł, by sprawą zajęła się komisja senacka. To 21 proc. wyborców PO i 34 proc. lewicowych.

Podsłuchy podczas kampanii wyborczej

Do użycia Pegasusa miało dojść w 2019 r. w trakcie kampanii wyborczej, w której Brejza był szefem sztabu KO.

 

ZOBACZ: Podsłuchy. Opozycja obawia się korzystania z telefonów. "To norma, że pozdrawia się pana kapitana"

 

Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl został wykonany w dniach 6–7.01.2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie