Niemcy. Płaca minimalna wzrośnie w tym roku do 12 euro

Biznes
Niemcy. Płaca minimalna wzrośnie w tym roku do 12 euro
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/martaposemuckel
Płaca minimalna ma wzrosnąć do 12 Euro brutto na godzinę

Koalicja rządząca zapowiada podwyżkę płacy minimalnej w Niemczech do 12 Euro w 2022 roku. Byłby to trzeci wzrost minimalnego wynagrodzenia w tym roku. "Jest to konieczne" - mówi federalny minister finansów Hubertus Heil. Taki plan krytykują niemieccy przedsiębiorcy.

Obecnie płaca minimalna w Niemczech wynosi 9,82 Euro brutto na godzinę. Od 1 lipca 2020 roku zapowiedziana jest kolejna podwyżka - do 10,45 Euro brutto. Podwyżka płacy minimalnej do 12 Euro to zapis umowy koalicyjnej nowego rządu Niemiec, w skład którego wchodzą SFD, Zieloni oraz FDP.  

 

"Jako kandydat na kanclerza Olaf Scholz powiedział, że w ciągu roku podniesiemy płacę minimalną do 12 euro" - mówił federalny minister pracy Hubertus Heil, cytowany przez portal iamexpat.de. "I zwiększymy ją  w 2022 roku, ponieważ jest to konieczne" - dodał. 

 

ZOBACZ: Premier dla Interii: będzie obniżka VAT na paliwa. Cena benzyny spadnie do ok. 5 zł

 

Heil zapowiedział, że projekt podwyżki płacy minimalnej będzie gotowy w ciągu najbliższych tygodni. Zdaniem ministra takie rozwiązanie jest potrzebne, ponieważ wielu Niemców mimo pracy na pełny etat "ledwie wiąże koniec z końcem". Jako głównych beneficjentów podwyżek minister wskazuje pracujące matki. 

Sprzeciw przedsiębiorców

Płaca minimalna w Niemczech obowiązuje od 2015 roku. Podwyżki kontrolowane są przez przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych, którzy tworzą Komisję ds. Płacy Minimalnej. Jej zadaniem jest ustalenie sprawiedliwej i konkurencyjnej płacy, po analizie takich czynników jak  m.in popyt, podaż, stawki rynkowe. 

 

Zdaniem przeciwników wzrost płacy minimalnej zaburzy relacje pomiędzy związkami przedsiębiorców, a Komisją ds. Płacy Minimalnej. 

dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie