Zduńska Wola. Policja ostrzega przed oszustami. "Nie zaginęło dziecko"

Polska
Zduńska Wola. Policja ostrzega przed oszustami. "Nie zaginęło dziecko"
Flickr.com/Lukas Plewnia/(CC BY-SA 2.0)

Policja ze Zduńskiej Woli ostrzega przez fałszywymi doniesieniami o zaginięciu dwojga dzieci - Bartka i Ani. "To fake news. Zduńskowolscy policjanci nie otrzymali w ostatnim czasie żadnego zgłoszenia o zaginięciu jakiegokolwiek dziecka. Nie powielajmy bezmyślnie takich komunikatów" - apelują służby.

Apele o pomoc w znalezieniu dzieci pojawił się w mediach społecznościowych.

Ogłoszenia o zaginięciu dwojga dzieci 

"Musicie nam pomóc. Już nie wiemy co robić. Razem uda nam się! Pomóżcie mi...proszę!" - czytamy w treści ogłoszenia, dotyczącego rzekomego zaginięcia małego chłopca (treść ogłoszeń udostępniła policja). Autorzy apelu proszą o udostępnianie posta.

 

 

Drugie udostępnione ogłoszenie dotyczy zaginięcia małej dziewczynki, o imieniu Ania. Treść wpisu jest podobna i także zawiera prośbę o udostępnianie wpisu. Jak podaje policja, w sieci pojawiła się również informacja o uprowadzeniu "córki sąsiadki", z załączonym nagraniem, na którym miało być widać moment porwania dziecka.

 

 

"Osoby które czytają taką informację, niestety bez zastanowienia i sprawdzenia starają się ją dalej udostępniać, by pomóc w miarę możliwości w odnalezieniu dzieci. Apelujemy do Państwa o rozwagę i ostrożność, bo takie ogłoszenia z ostatnich dni to fake newsy, czyli nieprawdziwe wiadomości, publikowane w celu osiągnięcia korzyści przez nieuczciwej osoby. Celowo są w nich używane chwytliwe nagłówki, by przyciągnąć uwagę czytającego" - apeluje policja.

Służby apelują o ostrożność

Jak tłumaczy policja ze Zduńskiej Woli, w ostatnich dniach funkcjonariusze nie otrzymali żadnych zgłoszeń dotyczących zaginięcia dzieci, a ogłoszenia to prawdopodobnie próba oszukania internautów.

 

ZOBACZ: Poznań. Policja odebrała zwierzęta mieszkańcom romskiego koczowiska

 

"W przypadku zaginięcia dziecka, uruchamiany jest system Child Alert. Polega on na natychmiastowym rozpowszechnianiu wizerunku danego dziecka lub nastolatka" - podaje policja. "Jeśli mają Państwo wątpliwości, czy dana wiadomość o zaginięciu dziecka jest prawdziwa, należy wejść na stronę internetową komendy policji i zobaczyć, czy zduńskowolscy funkcjonariusze rzeczywiście poszukują danego dziecka. Brak informacji na policyjnej stronie internetowej, oznacza brak uruchomienia systemu Child Alert" - tłumaczą służby.

 

Policja przypomina także, aby nie korzystać z podejrzanych linków, bo możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest zdobycie danych do naszych kont i haseł. "Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta" - ostrzegają służby.

 

zma / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie