SG: funkcjonariuszka Straży Granicznej ranna. Dwie próby siłowego przekroczenia granicy z Białorusią

Polska
SG: funkcjonariuszka Straży Granicznej ranna. Dwie próby siłowego przekroczenia granicy z Białorusią
Twitter/Straż Graniczna
Ostatnia noc z soboty na niedzielę była bardziej niespokojna - poinformowała Straż Graniczna. Od północy do godz. 7 rano w niedzielę zatrzymano w sumie 33 osoby, które siłowo forsowały granicę polsko-białoruską

Od północy doszło do dwóch prób siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - poinformowała w niedzielę rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że w wyniku rzucania petard hukowych funkcjonariuszka SG doznała m.in. urazu głowy, została przewieziona do szpitala.

Rzeczniczka przekazała, że w sobotę granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 10 osób. - W tym dwóch obywateli Indii przedostało się przez rzekę Świsłocz na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Bobrownikach. Prawdopodobnie przeszli przez płyciznę - powiedziała por. Michalska.

 

W sobotę zatrzymano również sześć osób, które nielegalnie przekroczyły granicę w okolicach Mielnika. W tej grupie byli obywatele m.in. Palestyny, Egiptu, Syrii, Afganistanu.

 

 

Rzeczniczka SG podkreśliła, że natomiast ostatnia noc z soboty na niedzielę była bardziej niespokojna. Od północy do godz. 7 rano w niedzielę zatrzymano w sumie 33 osoby, które siłowo forsowały granicę polsko-białoruską.

Pogranicznicy atakowani i oślepiani

Jak przekazała por. Michalska, zaraz po północy na odcinku ochranianym przez SG w Czeremsze "bardzo agresywna grupa" rzucała kamieniami w stronę polskich patroli i oślepiała je laserami. Na miejscu obecne były również osoby w mundurach białoruskich. W stronę polskich służb rzucano również petardami hukowymi. - 11 osobom udało się przekroczyć granicę, wśród nich byli obywatele Syrii i Libanu - dodała rzeczniczka.

 

ZOBACZ: Kazachstan. MSW: do tej pory aresztowano ponad 5 tys. osób

 

- W wyniku rzucania tych petard hukowych, nasza funkcjonariuszka została przewieziona do szpitala. Doznała urazu głowy i prawdopodobnie złamania nosa - zaznaczyła por. Michalska.

Rzucanie kamieniami i wyrywanie słupków ogrodzenia

Z kolei przed godz. 5 rano w niedzielę na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Szudziałowie funkcjonariusze zauważyli z wieży obserwacyjnej - przy użyciu sprzętów termowizyjnych i noktowizyjnych - grupę osób, która nielegalnie przekraczała granicę z Białorusi do Polski. - Na miejscu nasze patrole zatrzymały 16 cudzoziemców, w tym z Indii i Iraku. W czasie ich zatrzymywania, w stronę polskich patroli zaczęło się rzucanie kamieniami w samochody. Cudzoziemcy wyrywali też słupki ogrodzenia - dodała rzeczniczka SG.

 

ZOBACZ: W słowackich Tatrach wznowiono poszukiwania Polaków. Analizowane są zdjęcia przesłane przez turystów

 

Por. Michalska poinformowała, że na innych odcinkach granicy polsko-białoruskiej stwierdzono również uszkodzenia concertiny.

Niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

 

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości Podlaskiego i 68 miejscowości Lubelskiego

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie