Holandia. Przeciwnicy restrykcji starli się z policją

Świat
Holandia. Przeciwnicy restrykcji starli się z policją
PAP/EPA/PHIL NIJHUIS
Protest przeciwników restrykcji w Amsterdamie

Dziewięciu z trzydziestu zatrzymanych uczestników nielegalnej demonstracji przeciwników rządowej polityki walki z Covid-19, która odbyła się w niedzielę w Amsterdamie, postawiono zarzuty napaści na policjantów i nielegalnego posiadania broni.

Z informacji stołecznego ratusza wynika, że w niedzielnej, nielegalnej demonstracji na Museumplein uczestniczyło w szczytowym momencie 10 tys. osób. Zebrali się oni, aby zaprotestować przeciwko rządowej polityce walki z COVID-19.

Starcia demonstrantów z policją

Demonstracja odbyła się mimo tego, iż w piątek burmistrz miasta Femke Halsema poinformowała, że po konsultacjach z policją i prokuraturą nie wyraża zgody na demonstrację.

 

ZOBACZ: Niemcy. Tysiące koronasceptyków na ulicach, zamieszki w kilku miastach, ranni policjanci

Po godzinie 13 burmistrz wydała nakaz rozwiązania demonstracji i policja zmusiła uczestników protestu do opuszczenia Museumplein. Na miejscu pojawiły się wzmocnione siły policyjne wyposażone w armatki wodne.

 

Doszło do starć demonstrantów z policjantami, których wsparli żołnierze żandarmerii wojskowej (Koninklijke Marechaussee). Media społecznościowe obiegły nagrania, na których widać, jak policyjny pies atakuje jednego z demonstrantów, a siły bezpieczeństwa rozpędzają tłum.

 

Pogryziony trafił do szpitala

W związku z zamieszkami policja zatrzymała 30 osób. Dziewięciu postawiono zarzuty napaści na policjantów i nielegalnego posiadania broni. Pozostali zatrzymani zostali zwolnieni w poniedziałek do domów, jednak nie oznacza to, że nie zostaną ukarani. Staną przed sądem w późniejszym terminie. W areszcie pozostali najbardziej agresywni z zatrzymanych.

 

Jak informuje rozgłośnia NPO Radio 1, pogryziony przez psa uczestnik demonstracji znajduje się w szpitalu. Po jego opuszczeniu zostanie zatrzymany pod zarzutem ataku na funkcjonariuszy.

 

Czterech policjantów trafiło do szpitala, nadal nie wiadomo, ilu protestujących zostało rannych.

pgo/PAP/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie