Albania. Demonstranci wtargnęli do siedziby PDSh, głównej partii opozycyjnej

Świat
Albania. Demonstranci wtargnęli do siedziby PDSh, głównej partii opozycyjnej
zdj. ilustracyjne, Ντουντούκα / CC-by-SA / Commons
W Albanii w użyciu gaz łzawiący i armatki wodne

Setki demonstrantów wtargnęły w sobotę do siedziby głównej partii opozycyjnej Albanii, centroprawicowej Partii Demokratycznej (PDSh). Policja interweniowała, używając armatek wodnych i gazu łzawiącego; kilka osób zatrzymano - podaje Associated Press.

Grupa kierowana przez byłego lidera PDSh Salego Berishę użyła żelaznych prętów i młotów do wyważenia głównych drzwi siedziby ugrupowania. Pracownicy użyli gazu łzawiącego, aby uniemożliwić im wtargnięcie, zanim policja interweniowała na żądanie władz partyjnych. Część osób funkcjonariusze siłą usunęli z miejsca zdarzenia, a co najmniej jedna osoba została ranna.

"Haniebne usunięcie"

Berisha chce usunięcia Lulzima Bashy ze stanowiska lidera Partii Demokratycznej. Oskarża go o bycie "zakładnikiem" premiera Ediego Ramy z Partii Socjalistycznej.

 

- Dziś Demokraci (tj. członkowie PDSh) i albańscy demokraci przemienią bunkier zakładnika Bashy w dom wolności - skomentował Berisha, zapowiadając kontynuowanie protestów.

 

ZOBACZ: Protesty w stolicy Albanii. Siedziba premiera obrzucona koktajlami Mołotowa

 

PDSh przekazała w oświadczeniu, że "dzisiejsze akty przemocy skierowane przeciwko Partii Demokratycznej potwierdzają ostateczną izolację Salego Berishy i haniebne usunięcie (go) ze sceny politycznej".

 

Obecny szef PDSh wyrzucił Berishę z partii we wrześniu 2021 r., kilka miesięcy po tym, jak sekretarz stanu USA Antony Blinken w oświadczeniu oskarżył Berishę o korupcję i nepotyzm w trakcie pełnienia funkcji premiera Albanii w latach 2005-2013. Według Blinkena "korupcyjne procedery" Beriszy "zagrażały demokracji w Albanii".

Persona non grata w USA

Berisha jest jednym z kilku czołowych albańskich polityków, którym zakazano wjazdu do Stanów Zjednoczonych z powodu zaangażowania w korupcję. W grudniu zastępca asystenta sekretarza stanu USA Gabriel Escobar przekazał, że należy liczyć się z "konsekwencjami", jeśli PDSh wybierze na lidera osobę uznanę przez władze w Waszyngtonie za persona non grata.

 

ZOBACZ: Albania: policja odnalazła w saunie ciała czterech turystów

 

Jak zauważa Associated Press, walka z korupcją jest piętą achillesową postkomunistycznej Albanii, co silnie wpływa na demokratyczny, gospodarczy i społeczny rozwój kraju.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie