Wielka Brytania. Milion podpisów przeciwników byłego premiera. Chcą odebrania tytułu szlacheckiego

Świat
Wielka Brytania. Milion podpisów przeciwników byłego premiera. Chcą odebrania tytułu szlacheckiego
Flickr.com/World Economic Forum
Przeciwnicy uhonorowania Tony'ego Blaira zebrali milion podpisów.

Ponad 1 mln osób podpisało się pod internetową petycją w sprawie odebrania byłemu premierowi Wielkiej Brytanii Tony'emu Blairowi tytułu szlacheckiego. Został mu on nadany zaledwie kilka dni wcześniej wraz z Orderem Podwiązki, najważniejszym brytyjskim odznaczeniem rycerskim.

W minioną sobotę Tony Blair, były przywódca Partii Pracy i premier w latach 1997-2007, został decyzją królowej Elżbiety II mianowany kawalerem Orderu Podwiązki, z czym automatycznie wiąże się przyznanie tytułu szlacheckiego. Order Podwiązki jest najwyższym brytyjskim odznaczeniem rycerskim, a liczba kawalerów i dam spoza rodziny królewskiej ograniczona jest do 24.

Natychmiastowy protest przeciwko zaszczytom

Jednak niemal od razu po poinformowaniu przez pałac królewski o wyróżnieniu dla Blaira, na internetowej platformie Change.org pojawiła się petycja, z apelem o odebranie zaszczytów ze względu na budzącą nadal znaczne kontrowersje decyzję o zaangażowaniu Wielkiej Brytanii u boku USA w wojnę w Iraku w 2003 r.

 

ZOBACZ: Królowa Elżbieta II w świątecznym orędziu wspomina Filipa i odnosi się do pandemii

 

"Tony Blair wyrządził nieodwracalne szkody zarówno konstytucji Wielkiej Brytanii, jak i samej strukturze społeczeństwa tego kraju. Był osobiście odpowiedzialny za spowodowanie śmierci niezliczonych niewinnych osób cywilnych i żołnierzy w różnych konfliktach. Już choćby z tego powodu powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne" - wyjaśnił twórca petycji Angus Scott.

"Najmniej zasługujący na publiczne odznaczanie"

W jego ocenie, Blair "jest osobą najmniej zasługującą na jakiekolwiek publiczne odznaczenie, a zwłaszcza na odznaczenie przyznawane przez Jej Królewską Mość".

 

W piątek po południu liczba podpisów pod petycją przekroczyła milion.

 

ZOBACZ: Barbados. Królowa Elżbieta II przestała być głową państwa. Wyspa stała się republiką

 

W odróżnieniu od noworocznej i urodzinowej listy odznaczeń, które są sporządzane przez rządową komisję i zatwierdzane przez królową, decyzję o przyznaniu Orderu Podwiązki monarchini podejmuje osobiście i według własnego uznania.

 

Jedynym oprócz Blaira żyjącym premierem, który jest kawalerem Orderu Podwiązki i ma tytuł szlachecki, jest jego bezpośredni poprzednik, konserwatysta John Major.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie