Węgry. Naukowcy: psy są w stanie rozróżniać języki

Świat
Węgry. Naukowcy: psy są w stanie rozróżniać języki
Reuters
Im starszy był pies, tym łatwiej jego mózg odróżniał dwa języki

Psi mózg jest w stanie odróżniać języki - stwierdzili naukowcy na Węgrzech, odtwarzając grupie czworonogów fragmenty "Małego księcia" Antoine’a Saint-Exupery’ego po węgiersku i hiszpańsku. O wynikach badań agencja MTI poinformowała w czwartek.

Badanie przeprowadziła grupa naukowców na czele z Laurą V. Cuaya z Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa (ELTE) w Budapeszcie, która jest właścicielką Kun-kuna. Osiemnaście psów, w tym jej własnego, nauczono leżeć bez ruchu podczas badania rezonansem magnetycznym. Wcześniej każdy z psów słyszał od swojego właściciela tylko jeden język: albo węgierski, albo hiszpański.

"Każdy język ma swoją charakterystykę dźwiękową"

Okazało się, że wzory reakcji mózgowej na oba języki w korze słuchowej psów różniły się od siebie. Przy tym im starszy był pies, tym łatwiej jego mózg odróżniał dwa języki.

 

- Każdy język ma swoją charakterystykę dźwiękową. Wyniki badania pokazują, że psy podczas swego życia coraz lepiej uczą się, jak brzmi język ich właściciela – powiedział współautor badania Raul Hernandez-Perez.

 

ZOBACZ: Chiński robo-pies w akcji z robotycznym ramieniem [WIDEO]

 

Jak zaznaczył kierownik grupy badań neuroetologicznych z ELTE Attila Andras, wciąż nie wiadomo jednak, czy umiejętność odróżniania języków przez psy wynika ze zmian w ich mózgu, spowodowanych słuchaniem człowieka przez tysiące lat, czy też może podobną zdolność mają również inne gatunki zwierząt. - Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne są dalsze eksperymenty – zaznaczył.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie