Trumny przesyłano z Czech do Polski i z powrotem. Wyłudzono kilkaset tys. zł podatku VAT

Polska
Trumny przesyłano z Czech do Polski i z powrotem. Wyłudzono kilkaset tys. zł podatku VAT
Śląska Policja
Przestępcy usiłowali wyłudzić 630 tys. zł zwrotu podatku VAT

Nienależny zwrot ok. 630 tys. zł podatku VAT usiłowała wyłudzić przestępcza szajka ze Śląska, pozorująca handel trumnami. Gotowe wyroby – wciąż te same – wielokrotnie wyjeżdżały z Polski do Czech, by powrócić jako akcesoria do wyrobu trumien. Za ten proceder odpowie przed sądem dziewięć osób.

O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia w tej sprawie poinformował w piątek zespół prasowy śląskiej policji. Oskarżeni odpowiedzą za działanie w grupie przestępczej, usiłowanie oszustwa na szkodę Skarbu Państwa i pranie brudnych pieniędzy. Usłyszeli też zarzuty karno-skarbowe.

 

Nielegalny proceder prowadzono niespełna osiem lat temu, w 2014 roku. Obrót trumnami miało uwiarygadniać kilka palet z tymi wyrobami, które wysyłano z Polski do Czech. Później wracały jako akcesoria do wyrobu trumien. Tym sposobem, przy wykorzystaniu kilku firm, deklarowano dostawę w ramach Unii Europejskiej, co było podstawą wniosku o zwrot 23-procentowego VAT-u. Operację powtarzano wiele razy przy wykorzystaniu tego samego ładunku trumien.

"Jedne i te same ładunki"

Jak informują policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, istotnym elementem w śledztwie była analiza zdjęć z kilku załadunków trumien. Fotografie miały uwiarygodnić twierdzenie zaangażowanych w proceder firm, że obracano ładunkami różnych trumien.

 

ZOBACZ: Wzrost inflacji w Polsce. W grudniu wyniosła 8,6 proc.

 

"Ekspertyza przeprowadzona przez policyjnego biegłego z zakresu technik audiowizualnych wykazała, że widoczne na różnych zdjęciach trumny znajdujące się na paletach to jedne i te same ładunki, a na poszczególnych fotografiach dokładane są jedynie kolejne folie, którymi ostreczowane są palety" – wyjaśniają śledczy.

630 tys. zł zwrotu podatku VAT

Przestępcy usiłowali wyłudzić 630 tys. zł zwrotu podatku VAT, jednak wypłatę wstrzymał urząd skarbowy. Śledztwo w tej sprawie było skomplikowane – by przygotować materiał dowodowy, policjanci drobiazgowo przeanalizowali obszerną dokumentację i przesłuchali wiele osób, przeszukali też mieszkania podejrzanych i siedziby należących do nich firm.

 

Oskarżeni w tej sprawie to mieszkańcy woj. śląskiego – Pszczyny, Katowic, Sosnowca, Jaworzna, a także obywatel Czech. Podejrzanych objęto dozorem policyjnym, mają też zakaz wyjazdu za granicę, kontaktowania się ze sobą i musieli wnieść poręczenia majątkowe. Zabezpieczono ich majątek o łącznej wartości ok. 85 tys. zł. Grozi im do 10 lat więzienia.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie